Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Rusko chce, aby Apple smazal chat Telegram z App Store

30.5.2018, Milan Šurkala, aktualita
Chatovací aplikace, které chrání konverzaci svých uživatelů šifrováním, to v mnoha státech posedlých kontrolou nemají jednoduché. Rusko např. zakázalo Telegram a nyní chce, aby jej Apple odstranil z App Store.
Mnohé státy jsou doslova posedlé kontrolou svých obyvatel a mnohdy pod záštitou jejich ochrany před terorismem vyžadují, aby nikdo nemohl komunikovat šifrovaně. Messengery, které nabízí šifrování, tak jsou v nejedné zemi zakázány a jednou z hlavních takových zemí je Čína. Poslední dobou se ale přidává i Rusko, které v dubnu zakázalo chatovací aplikaci Telegram. Zde je ale nutno dodat, že Telegram byl používán teroristickými organizacemi (zejména Islámským státem) k plánování útoků. Přesto je vzhledem k dnešní politické situaci v Rusku velké podezření, že za vším vězí především touha mít kontrolu nad svými politickými protivníky a nedávat jim šanci na nepozorovanou komunikaci.
 
Telegram logo
 
Ruská vláda už po Telegramu, který mimochodem sídlí v Rusku, chtěla uvolnit šifrovací klíče, aby mohla monitorovat veškerou komunikaci. Protože Telegram zatím nevyhověl, byl mu právě v dubnu udělen výše zmíněný zákaz. Nyní chce vláda po Applu i Googlu, aby byla aplikace smazána z jejich oficiálních obchodů a neposílala notifikace o nových zprávách těm uživatelům, kteří si ji už v Rusku nainstalovali. Apple na to má jeden měsíc, jinak bude čelit postihům. O jaké postihy se však bude jednat, to zatím nevíme. Rusko už projevilo úsilí v blokování VPN, nicméně zatím se podařilo narušit jen nějakých 15 až 30 % komunikací přes Telegram. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama