Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Autonomní vozy Waymo v běžném provozu najely přes 8 milionů mil

23.7.2018, Milan Šurkala, aktualita
Waymo je jednou z mnoha společností, které pracují na vývoji autonomních aut. Ta nyní slaví další milník, neboť v reálném provozu už najela přes 8 milionů mil (téměř 13 milionů kilometrů) a tempo se zvyšuje.
Vývoj autonomních aut není ani tak programátorskou prací jako prací sběru dat (a zkušeností), na kterých se pak tyto algoritmy učí. V případě společnosti Waymo, která patří po mateřskou společnost Alphabet (tam patří i Google), už autonomní vozy najely v reálném provozu 8 milionů mil, což je téměř 13 milionů kilometrů. Dalších 5 milionů mil pak najely v simulovaném provozu, kde se testují některé zřídkavé situace. Tempo testů roste, a tak nyní denně flotila autonomních vozů Waymo ujede 25 tisíc mil (40 tisíc km). K testům slouží přibližně 600 autonomních vozů Chrysler Pacifica.
 
Waymo Chrysler Pacifica
 
Jejich počet se ale v budoucnu výrazně rozšíří, v květnu si Waymo objednala dalších 62 tisíc minivanů a zájem má také o dalších 20 tisíc SUV Jaguar I-PACE. Waymo chce již brzy spustit jakousi autonomní taxislužbu, kdy budou tato sama se řídící auta vyzvedávat pasažéry na základě objednávky pomocí mobilní aplikace. V testovacím programu už má takto zhruba 400 uživatelů ve státě Arizona a přidávají se další. Placená forma taxislužby by měla být spuštěna už koncem letošního roku.
 
John Karfcik, CEO společnosti, nicméně řekl, že plně autonomní auta zde nebudou tak rychle, jak si někteří myslí. Nyní není na trhu jediné takové a dle jeho názoru ještě dlouho nebudou ke koupi pro běžné uživatele. Nynější stav zahrnuje pouze asistenty, takže zodpovědnost je pořád na řidiči, čemuž ale mnoho řidičů nerozumí a jsou z toho zmateni (viz spousta nehod např. v Teslách, kdy řidiči obvykle používají autopilota jinak, než k čemu byl určen).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama