Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Audi začne používat panoramatické střechy se solárními panely

5.9.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Automobilka Audi podepsala dohodu s výrobcem solárních panelů Alta Devices. Elektromobily německé značky by tedy mohly být částečně dobíjeny energií ze slunce, a to prostřednictvím panoramatické střechy.
Ekologičnost elektromobilů je často zpochybňována a jedním z hlavních argumentů odpůrců je skutečnost, že většina elektrické energie používaná k dobíjení baterií pochází z neobnovitelných zdrojů. Velký smysl by proto dávalo využití energie ze slunce získávané prostřednictvím panelů umístěných na střeše vozidla. Řada výrobců už s tímto řešením experimentovala, problémem je však jeho velmi nízká efektivita, proto se příliš nevyužívá. Audi se nenechalo odradit neúspěchy ostatních a uzavřelo spojenectví s Alta Devices, dceřinnou společností výrobce solárních panelů Hanergy Thin Film Power.
 
 
Audi E-Tron Sportback, letos představený koncept elektromobilu (ilustrační obrázek)
 
Ještě do konce letošního roku by měl být představen prototyp elektromobilu, který by měl být vybaven prosklenou panoramatickou střechou pokrytou tenkými flexibilními fotovoltaickými články. Panely od Alta Devices se navíc mohou pochlubit nejvyšší účinností na světě. Energie získaná ze slunce bude využívána pro účely klimatizace, vyhřívání sedadel a dalších méně podstatných systémů. V budoucnu se ovšem počítá s tím, že by solární články pomáhaly získávat energii pro pohon elektromobilu a přímo by tak zvýšily jeho dojezd. „To by bylo milníkem na cestě k dosažení udržitelné mobility bez emisí,“ dodal dr. Bernd Martens, člen představenstva Audi.
 
reklama