Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Audi E-Tron Sportback: budoucí konkurence pro Tesla Model X

20.4.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Audi oznámilo na právě probíhajícím autosalonu v Šanghaji koncept elektromobilu E-Tron Sportback, který se už v roce 2019 dočká sériově vyráběné varianty. Vozidlo by mohlo přinést kamery místo zrcátek a několik dotykových displejů v interiéru.
Audi E-Tron Sportback od většiny ostatních vozidel poznáte, je to zkrátka elektromobil, který se za svůj pohon nestydí. Futuristický design podtrhuje úzká mřížka chladiče a podsvícené logo se čtyřmi kruhy. Tvary jsou podřízeny aerodynamice, vůz se proto vyznačuje sportovním vzhledem, který je okořeněn o 23palcová kola. Boční zrcátka byla nahrazena štíhlejšími kamerami, které nejen zlepšují proudění vzduchu, ale především poskytují řidiči lepší přehled o okolí a eliminují tzv. mrtvý úhel. Další vychytávkou, která nejspíš zatím zůstane vyhrazena jen konceptu, je přední panel umožňující projekci na vozovku nebo komunikaci s ostatními účastníky silničního provozu.

O pohon se stará trojice elektromotorů, z nichž jeden pohání přední nápravu a dva zadní. Jejich celkový výkon činí 320 kW (429 koní), krátkodobě je možné zvýšení na 370 kW (496 koní). Zrychlení z 0 na 100 km/h by mělo vozidlo zvládnout za 4,5 sekundy. Energii dodává 95kWh lithium-iontová baterie, která může být v případě potřeby chlazena kapalinou. Výrobce uvádí dojezd 500 km na jedno nabití. Interiér se nese ve znamení funkčnosti a je vybaven velkým množstvím dotykových displejů – na středové konzoli, přístrojové desce i dveřích, kde jsou promítány záběry z kamer nahrazujících zrcátka.

Plně elektrický vůz Audi E-Tron Sportback zamíří do sériové výroby v roce 2019 a jedním z jeho hlavních konkurentů bude již prodávaný Tesla Model X, kterému se podobá designem i výbavou. Audi si pro představení svého konceptu nevybralo autosalon v Šanghaji náhodou. Čína je podle řady automobilek významným trhem pro elektromobily. V současné době v zemi funguje na 150 tisíc dobíjecích stanic a dalších 100 tisíc by mělo být zprovozněno do konce letošního roku. Do pěti let chce Audi na čínském trhu nabídnout pět modelů z řady E-Tron včetně plně elektrického vozidla s dojezdem přes 500 km. Význam Číny pro elektromobily dokazuje také nedávno představený koncept Škoda Vision E.

Zdroj: Engadget.com
reklama