Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Audi představilo elektromobil E-Tron GT Concept

30.11.2018, Milan Šurkala, aktualita
Také německé Audi to s elektromobily myslí vážně a představilo koncept luxusního sportovního elektrického sedanu, či spíše čtyřdvéřového kupé E-Tron GT. Auto bude mít vysoký výkon 590 koní a 90kWh akumulátor.
Stejně jako Porsche se svým Taycanem, i Audi chce konkurovat etalonu elektrických luxusních limuzín, Tesle Model S. Proto si přichystalo E-Tron GT Concept, na jehož základě by měl vzniknout sériový sedan (resp. čtyřdvéřové kupé), jenž by se měl dostat do prodeje na začátku roku 2021. Tedy až za více než dva roky. Od Taycanu převezme E-Tron GT elektrickou techniku (Porsche i Audi patří do koncernu Volkswagen). Bude tedy k dispozici nabíjení s napětím 800 V a nabití 80 % akumulátoru s 90 kWh by mělo zabrat zhruba 20 minut. Podporováno je i bezdrátové nabíjení s 11kW výkonem.
 
E-Tron GT Concept
 
klikněte pro zvětšení
 
Dle výrobce by akumulátor měl postačit na ujetí 248 mil (zhruba 400 km dle WLTP). Maximální výkon elektrického pohonu skládajícího se ze dvou elektromotorů (jeden pro přední nápravu, druhý pro zadní) činí 590 koní (434 kW). Z 0 na 100 km/h by to vozu mělo zabrat 3,5 sekundy. Rychlost 200 km/h by měl pokořit za něco málo přes 12 sekund a omezovač zastaví rozlet při rychlosti 240 km/h.
 
E-Tron GT Concept
 
klikněte pro zvětšení
 
Poháněna jsou tedy všechna čtyři kola a nechybí ani vektorování točivého momentu pro lepší jízdní vlastnosti. Všechna čtyři kola jsou navíc i řiditelná. Do zpomalení 0,3 G, což je asi 90 % běžných situací, se o brzdění starají elektromotory pomocí rekuperace. Teprve nad touto hranicí se do hry zapojí i běžné brzdy.
 
E-Tron GT Concept
 
klikněte pro zvětšení
 
Vozidlo má 4,96 metru na délku, 1,96 metru na šířku a je jen 1,38 metru vysoké. Některé části karoserie a skeletu jsou z vysokopevnostní oceli, některé díly jsou nicméně z lehčího hliníku a střecha je např. z uhlíkových vláken. E-Tron GT obouvá obrovské pneumatiky 285/30 R22 a rozvor dosahuje délky 2,9 metru.
 
E-Tron GT Concept
 
klikněte pro zvětšení
 
V interiéru najdeme dotykový displej a Audi se chlubí, že je plně “veganský”, nebyla tedy použita žádná pravá kůže. Najdeme zde např. dotykový displej a sportovní sedadla s dostatečnou oporou i pro sportovní jízdu. Ve výbavě nechybí ani Matrix LED světla. Jak už je u elektromobilů obvyklé, jsou zde dva zavazadlové prostory. Ten vzadu má kapacitu 450 litrů, vepředu je pak menší se 100 litry.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama