Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Astro Slide 5G vrací mezi smartphony vysouvací QWERTY klávesnici

31.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Známí výrobci sice už dávno zanevřeli na telefony s fyzickou QWERTY klávesnicí, ale naštěstí je tady firma Planet Computers. Její nový model kombinuje dotykový smartphone s PDA a zvládne dualboot Androidu i linuxové distribuce.
Před deseti lety byly ještě smartphony s vysouvací QWERTY klávesnicí poměrně běžnou záležitostí, i když trhu dominovaly modely spoléhající výhradně na dotykový displej. První skupina zařízení nakonec „vymřela“. I když ne úplně, přece jen se čas od času nějaký pokus o znovuzrození této kategorie. Experimentovat se nebojí společnost Planet Computers, která řed třemi lety představila světu své „moderní PDA“ s názvem Gemini. A nyní přináší další produkt, opět úzce zaměřený na skupinu zákazníků, která se nemůže smířit s koncem fyzických QWERTY klávesnic.
 
 
Astro Slide 5G Transformer, jak zní celý název nového zařízení, přináší dobře známý design s dotykovým displejem, po jehož odsunutí se objeví QWERTY klávesnice. Uživatel si tedy může vybrat, zda si v dané situaci vystačí s dotykovým ovládáním, nebo bude pohodlnější použít (podsvícenou) klávesnici pro psaní delšího textu. Přidání klávesnice se samozřejmě projevilo na rozměrech i hmotnosti zařízení, které nyní váží 300 g a v pase měří 15 mm. Ačkoliv z hlediska designu se Astro Slide vrací do minulosti, z pohledu výbavy je připraven na budoucnost. Jako první telefon s klávesnicí totiž nabídne podporu 5G sítí, které se teprve rozvíjejí.
 
O pohon se postará osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 1000 s integrovaným 5G modemem, který bude doplněn o 6GB RAM a 128GB úložiště. 6,53" displej s rozlišením 2340 x 1080 pixelů nabídne integrovanou čtečku otisků prstů. V případě fotoaparátů se výrobce držel při zemi a nabídne pouze 48MPx zadní a 5MPx přední snímač. K další známé výbavě patří stereo reproduktory, 4 000mAh baterie s možností bezdrátového nabíjení, dvojice portů USB Type-C, Wi-Fi 6 nebo starý známý 3,5mm audio jack. Jako operační systém je slibován nejen Android 10, ale také možnost bootování linuxové distribuce.
 
 
Astro Slide 5G Transformer je možné předobjednat prostřednictvím crowdfundingové kampaně a získat telefon za 490 eur (13 400 Kč). To je o 40 % méně, než by měla činit běžná cena 820 eur (22 400 Kč).
 


reklama