Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Gemini: návrat PDA v moderním podání

8.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Stýská se vám po kapesních komunikátorech s kvalitní QWERTY klávesnicí? Autorům projektu Gemini také, proto zvolili tradiční konstrukci, kterou zkombinovali s moderními komponenty a systémem Android či speciální linuxovou distribucí.
Malé kapesní počítače označované jako PDA byly nahrazeny smartphony, ale projekt Gemini chce tento typ zařízení vrátit zpět na trh. Řadě uživatelů totiž takové komunikátory na trhu chybí, a to nejen z čiré nostalgie, jak by se mohlo na první pohled zdát. V současné nabídce totiž až na pár výjimek, které má na svědomí BlackBerry, chybí telefon s kvalitní QWERTY klávesnicí. Psaní na dotykovém displeji se totiž pohodlností jen stěží vyrovná fyzickým klávesám. V Londýně sídlící společnost Planet Computers se proto rozhodla přinést PDA v moderní podobě, které cílí na bloggery, kreativce a všechny ostatní, kdo na cestách potřebují vytvářet dokumenty a e-maily.

Po stránce designu zařízení nabídne tenké kovové tělo a konstrukci, kterou lze otevřít podobně jako notebook. Na jedné straně potom nalezneme taktilní klávesnici a naproti ní 5,7“ displej s rozlišením 2880 x 1440 pixelů a poměrem stran 18:9, který je tak svými parametry srovnatelný s novým LG G6. O pohon se postará desetijádrový procesor, kterým by podle taktu a typu jader mělo být Helio X25 od MediaTeku. Kombinován bude se 4GB RAM a 64GB interním úložištěm rozšiřitelným pomocí micro SD, takže i v tomto ohledu novinka následuje současné trendy.

Zadní fotoaparát by ovšem uživatelé hledali marně, k dispozici je jen 5MPx přední snímač pro videohovory. Naopak nebudou chybět kvalitní stereo reproduktory, hlasové ovládání a široká nabídka v oblasti konektivity zahrnující dvojici portů USB Type-C pro připojení klávesnice, myši či externího monitoru, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0, GPS a NFC. V nabídce jsou dvě varianty, přičemž jen jedna počítá s podporou mobilních sítí včetně LTE (4G) a zvládne tak téměř kompletně nahradit smartphone. Nízká výdrž by vzhledem ke kapacitě baterie 8 000 mAh (tzn. více než dvojnásobek průměru dnešních telefonů) neměla být problém.

Gemini poběží na poslední verzi operačního systému Android, ale alternativou se stane neupřesněná linuxová distribuce. Díky dualbootu bude možné systémy volně přepínat. Autoři v tuto chvíli vybírají finance na projekt prostřednictvím webu Indiegogo. V době psaní článku se podařilo získat téměř dvojnásobek požadované částky, stále je ovšem možné si Gemini předobjednat za 349 dolarů, v přepočtu 8 900 Kč bez DPH a poštovného. Varianta „Wi-Fi only“ bez slotu na SIM kartu potom zájemce vyjde na 299 dolarů, to znamená 7 650 Kč bez dalších nákladů.

Zdroj: Indiegogo.com
reklama