Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Arabský PIF investuje 1 mld. USD do Lucidu, konkurenta Tesly

18.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
Saúdská Arábie chce diverzifikovat své investice, závislost na prodejích ropy je riskantní. Poté, co to královskému fondu PIF nevyšlo s Teslou, chce investovat miliardu dolarů do konkurenční americké automobilky Lucid.
S elektromobily je poslední dobou hodně veselo. V srpnu Elon Musk oznámil, že zvažuje přechod na privátní Teslu, a že už má zajištěno i financování. Jak se ale ukázalo, to tehdy neměl a pouze šlo o několik rozhovorů s královským fondem v Saúdské Arábii (PIF), přičemž nic nebylo stvrzeno a nakonec z toho i sešlo. Arabové nicméně vlastní zhruba 5 % Tesly. Poněvadž se ale chtějí odvrátit od závislosti země na prodeji ropy a v elektromobilitě vidí velký potenciál, rozhodli se místo Tesly vrazit peníze do jejího přímého amerického konkurenta, automobilky Lucid.
 
Lucid Air
 
klikněte pro zvětšení
 
Ta chce vyrábět elektromobil Lucid Air, který by měl být o něco levnější alternativou k Tesle Modelu S. Před rokem a půl se hovořilo o základní verzi, která měla být s dojezdem okolo 385 kilometrů a výkonem 400 koní za cenu 52,5 tisíce dolarů s tím, že za příplatky mohly být i větší baterie a výkonnější motor. Dnes se ale hovoří především o nejvýkonnější variantě s výkonem 1000 koní, dojezdem 640 kilometrů, která by v plné výbavě včetně autonomního řízení, které přijde pomocí over-the-air aktualizace, měla stát okolo 100 tisíc dolarů. Z 0 na 100 km/h by se měla dostat za 2,5 sekundy.
 
Lucid Air
 
klikněte pro zvětšení
 
Arabský fond PIF chce do Lucidu investovat 1 miliardu dolarů s tím, že nejprve půjde o půl miliardy a zbytek bude uvolněn poté, co automobilka dosáhne přednastavených cílů. Tyto peníze budou použity např. k vývoji a testování nového elektromobilu, výstavbě továrny v Casa Grande v Arizoně, marketingu i samotné výrobě auta. Výroba vozu je zatím plánována na rok 2020.
 
Lucid Air
 
klikněte pro zvětšení
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama