Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple vyvíjí vlastní microLED displeje pro iPhony i Apple Watch

19.3.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Apple podle spekulací chce nahradit OLED displeje ve svých zařízeních, jako jsou chytré hodinky a smartphony, technologií microLED, která by mohla být hotova do dvou let. Vývoj i výroba probíhá v tajné kalifornské továrně.
V roce 2014 koupil Apple společnost LuxVue zaměřenou na vývoj microLED displejů. Od té doby se spekuluje, že se tato technologie jednou objeví ve smartphonech, tabletech či chytrých hodinkách s nakousnutým jablkem. Aktuální informace přidal web Bloomberg, podle kterého má Apple tajný výrobní závod v kalifornském městě Santa Clara. Zde probíhá vývoj, testování a výroba panelů microLED, které by měly přinést mnoho výhod ve srovnání s běžnými LCD displeji. Stejně jako OLED nevyžaduje dodatečné podsvícení, svítí totiž jednotlivé pixely, ze kterých se skládá obraz. Každý pixel je tvořen ještě třemi menšími subpixely, hlavní výhodou microLED ve srovnání s LCD je přitom lepší kontrast (při nižší spotřebě energie).
 
 
Vývoj microLED probíhá v této budově Applu (zdroj fotografie: Bloomberg.com)
 
Technologii souběžně vyvíjí také Samsung, který letos na CES 2018 ukázal 146” televizor The Wall. Jihokorejský výrobce se nyní zaměřil na vývoj microLED TV s menší úhlopříčkou, ale není pochyb, že minimálně zvažuje použití tohoto typu zobrazovače také ve svých mobilních zařízeních. A podle spekulací pracuje na microLED panelech také LG, které by mělo představit televizor s ještě větší úhlopříčkou než Samsung.
 
Apple začal v posledních letech používat ve svých zařízeních OLED panely, ale ty pocházejí od Samsungu. Můžeme však vidět snahy, že americká společnost snaží najít jiné dodavatele komponentů, nebo přijít s vlastní alternativou. Apple tak měl investovat miliardy dolarů do vývoje OLED displejů LG, který nejspíš nalezneme v letošním iPhonu X, ale zároveň pracuje na technologii microLED. Podle odhadů by mohla být hotova do dvou let, kdy se možná objeví v Apple Watch, a do tří až pěti let bychom ji mohli najít v iPhonech.
 
Bloomberg tvrdí, že první prototyp Apple Watch s microLED displejem měl vzniknout už v loňském roce, ale na veřejnost se pochopitelně nedostal. Apple se bude snažit utajit vývoj microLED co nejdéle to půjde, aby nedošlo no úniku nějakých podstatných detailů ke konkurenci. V budoucnu by však měla být sériová produkce panelu svěřena jiné společnosti, neboť zmiňovaná továrna Applu je příliš malá. V minulosti měl vývoj microLED panelů probíhat ve výzkumném a vývojovém středisku na Taiwanu, ale v loňském roce došlo k přesunu některých aktivit blíže k ústředí Applu.
 


reklama