Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple se omluvil za zpomalování iPhonů a oznámil několik opatření

29.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Apple odmítl, že by záměrně zpomaloval iPhony, aby tím donutil uživatele k přechodu na novější model. V reakci na kauzu také přislíbil vydání nových nástrojů pro kontrolu životnosti baterie a zlevnil výměnu baterie v servisu o více než polovinu.
Na počátku byla poměrně nevinná zpráva o tom, že by Apple mohl zpomalovat starší iPhony, aby prodloužil výdrž baterie. Reakce uživatelů na sebe však nenechala dlouho čekat a kromě nespokojených komentářů se někteří rozhodli pro žalobu na amerického výrobce. Podle jejich názoru totiž Apple zpomaluje iPhony proto, aby donutil zákazníky k nákupu novějšího modelu. Tento týden společnost vydala první obsáhlejší prohlášení týkající se této kauzy a ohrazuje se v něm proti výše zmiňovanému nařčení. Důvodem k omezení výkonu je zabránit neočekávaným vypnutím telefonu, ke kterým by mohlo dojít vlivem opotřebované baterie.
 
 
Apple začal tuto záležitost řešit v aktualizaci iOS 10.2.1 vydané zhruba před rokem, která na iPhony 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus a SE přidává dynamickou správu maximálního výkonu. Pokud hrozí nebezpečí náhlého vypnutí přístroje způsobeného baterií, dojde k omezení výkonu některých hardwarových komponentů, což se může někdy projevit například znatelně delším spouštěním aplikací. Vzhledem k tomu, že se po aktualizaci opravdu minimalizoval počet stížností na náhlé vypnutí smartphonu, rozhodl se Apple tuto funkcionalitu v iOS 11.2 přidat také na iPhony 7 a 7 Plus. Řešením je samozřejmě výměna baterie za novou, po které se výkon vrátí zpět na maximum.
 
V poslední době však měly naopak přibýt stížnosti na zpomalující se iPhony, což Apple nejdříve přisuzoval operačnímu systému, který je postupně zanášen novými aktualizacemi a aplikacemi, v kombinaci s drobnými chybami, které se vývojářům postupně podařilo vychytat. Nakonec se však ukázalo, že na vině může být také snižování výkonu z důvodu stárnoucí baterie, a proto přináší několik řešení. Prvním je snížení ceny za výměnu baterie ze 79 na 29 dolarů, v přepočtu 620 Kč bez DPH. Tato možnost bude dostupná od konce ledna do prosince 2018 pro majitele iPhonů 6 a novějších, kteří mají již opotřebovanou baterii.
 
Kromě toho vyjde na počátku roku 2018 softwarová aktualizace, která do iOS přidá nové funkce pro sledování stavu životnosti baterie a jejího vlivu na výkon smartphonu. Vývojáři také budou pracovat na vylepšování správy výkonu z důvodu stárnoucí baterie.
 
Zdroj: Apple.com


reklama