Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple představí 4" iPhone SE patrně 21. března

1.3.2016, Milan Šurkala, aktualita
Poslední dny internetem koluje mnoho zpráv na téma chystaného 4" telefonu iPhone SE. Ten by měl v těle podobném staršímu modelu iPhone 5S přinést hardware z posledního modelu iPhone 6S s několika výjimkami, přitom za velmi příznivou cenu.
Tzv. rumors (spekulace) mohou občas hodně napovědět i vzbudit následně nenaplněná očekávání. Následující údaje jsou tedy uniklými informacemi, které se nemusí ve výsledku naplnit, takže k nim nepřistupujte jako k jistotě. Hovoří se totiž o tom, že by se 21. března měl představit 9,7" iPad Pro a především nový malý 4" iPhone SE. Spekulovalo se o názvech iPhone 6C, iPhone 5SE, nyní to vypadá, že se novinka bude jmenovat pouze iPhone SE. V čem tedy bude zajímavá?

Apple iPhone 5S

Na první pohled by svým tvarem měla navazovat na starší design modelu iPhone 5S a nikoli na iPhone 6. Změny by měly být jen kosmetické. Nicméně interně půjde v podstatě z velké části o nový model iPhone 6S. Zprávy hovoří o tom, že by se vevnitř měl nacházet nový 64bitový procesor A9, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2, měl by obsahovat NFC čip pro Apple Pay, nicméně oproti modelům 6S by neměl mít technologii 3D Touch. Hovoří se o lehkém navýšení kapacity baterie na vskutku zvláštní hodnotu 1642 mAh a v prodeji by měla být 16GB a 64GB varianta. Ohledně fotoaparátu zatím není jasno, původně se hovořilo pouze o starší 8MPx variantě, ale nyní se zdá, že bude mít novější 12MPx verzi.

Velmi zajímavá ale má být cenová politika. Přestože jde s výjimkou absence 3D Touch v podstatě o zmenšený iPhone 6S, cenově by měl navazovat na model iPhone 5S, tedy se pohybovat někde kolem $400 až $500 (kolem 11 až 13 tisíc Kč, možná lehce výše). Starší iPhone 5S se patrně neodebere do důchodu, ale jeho cena má jít podle neoficiálních zpráv až o polovinu dolů, tedy až do kategorie kolem 6 tisíc Kč. To by byl velmi neobvyklý krok od Applu, který by sice mohl mít zprvu pozitivní, ale posléze spíše negativní důsledky.

Fakt je ten, že prodeje iPhonů by se patrně výrazně zvýšily a pořizovali by si je i ti, kteří na ně dosud nemohli finančně dosáhnout. Na druhou stranu by z prodejů výrazně zlevněných iPhone 5S i relativně výhodných iPhone SE měl Apple znatelně nižší marže na kus než z dražších modelů a Apple by ztratil svůj punc výjimečnosti, díky čemuž by se dražší modely mohly stát méně atraktivní, když by je "měl každý" (prodeje modelů s vysokými maržemi by se mohly snížit). V jaké podobě se nový model představí, ukážou až následující týdny. Vliv na situaci Applu (prodeje iPhonů nyní poprvé za celou historii klesly) a jeho image, pak ukážou následující měsíce a roky.

Zdroj: bgr.com, 9to5mac.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama