Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple iPhone SE (2020): malý, levný a velmi výkonný

15.4.2020, Milan Šurkala, aktualita
Dlouho očekávaný nástupce malého iPhonu SE je tady. Nyní přebírá tělo z iPhonu 8 a výkonný hardware z iPhonu 11 Pro. Nabídne tak high-endový výkon v relativně kompaktním těle a také za přijatelnější cenu.
Apple iPhone SE byl především v našich končinách docela úspěšným telefonem. Za relativně příznivou cenu (na Apple) nabízel v malém balení velmi slušný výkon. O něco podobného se snaží i nejnovější iPhone SE (2020). Otázkou je, zda dokáže také zaujmout. Má totiž kladné, ale i záporné stránky. To, že dokáže nabídnout high-endový výkon v levnějším těle, zůstává i nadále. Máme tu tedy poslední procesor A13 Bionic, který najdeme v poslední generaci vlajkových lodí iPhone 11 Pro a Pro Max. Zůstává i druhá vlastnost, využití malého displeje a staršího těla. Což už ale v tomto případě nemusí zabodovat.
 
Apple iPhone SE 2020
 
Spousta zákazníků totiž volila původní iPhone SE právě kvůli malé velikosti (ne každý chce "pádlo") a iPhone SE byl v podstatě jediný opravdu malý telefon, měl-li mít aspoň trochu solidní výkon (pak tu byla ještě o něco větší řada Compact od Sony). Jenže nový iPhone SE opět přebírá tělo ze staršího iPhonu, tentokrát z osmičky, což ale v dnešní době přináší trochu problémy.
 
Stejně jako tehdy, i dnes tak má na svou dobu malý displej, což by mnohým ani nevadilo, jenže bohužel přebírá i na dnešní dobu extrémní rámečky původního iPhonu. Máme tu větší 4,7" displej místo 4,0" a rozlišení 1334×750 pixelů. Bohužel kvůli obrovským rámečkům tak ztrácí výhodu původního SE, tedy opravdu malou velikost. Míry 138,4×67,3×7,3 mm jsou sice na dnešním trhu malé, ale třeba iPhone 11 má s mnohem větším 5,8" displejem jen o trochu více, 144,0 mm na délku. Tehdy byly velké rámečky standardem, takže rozdíl iPhonu SE od ostatních ve velikosti byl výrazný, dnes to ale neplatí. Staré tělo přináší nevýhody a téměř žádnou výhodu (pořádně už ani tu velikost). Displej má kontrast 1400:1, široký barevný gamut a jas 625 nitů. Hmotnost novinky stoupla na 148 gramů.
 
Apple iPhone SE 2020
 
Staré tělo tak přináší návrat k Touch ID a přináší také jednu dnes opravdu velmi nezvyklou věc. Jeden jediný fotoaparát na zadní straně. V roce 2020(!) Nicméně je nutno říci, že ten sám o sobě přináší velmi slušné schopnosti. Má rozumné 12MPx rozlišení a objektiv nabídne velmi slušnou světelnost F1,8. Dokáže natáčet 4K videosekvence nejen při 30p, ale také v oblíbených 24p pro filmaře a naopak velmi plynulých 60p, což není úplným standardem ani v high-endu. Natáčet lze i HDR 4K video při 30p. Aby toho nebylo málo, slow-motion je k dispozici ve 240 snímcích za sekundu ve Full HD rozlišení (1920×1080 pixelů). Fotoaparát dostal také optickou stabilizaci obrazu a možnost rozostřovat pozadí díky AI. Fotografie je možné ukládat v JPEGu nebo HEIFu, videa pak v H.264 nebo HEVC. QuickTake video umožní natáčet video podržením spouště (nahrazuje tak sekvenční snímání).
 
Apple iPhone SE 2020
 
Konečně se změnila selfie kamerka na přední straně. Zatímco původní SE měl 1,2MPx modul, který byl velkou ostudou už v době uvedení modelu, nové SE (2020) má mnohem lepší 7MPx modul se světelností F2,2. Tento fotoaparát podporuje Full HD video při 30 fps a také umí rozostřovat pozadí.
 
Nový iPhone SE má hliníkové tělo, které je vodotěsné a slibuje splnění standardu IP67 (30 minut v hloubce 1 metru). Apple prozatím nepodporuje 5G připojení, a tak se budete muset spokojit stále nanejvýš s více než gigabitovým LTE. Máme tu pak bezdrátová rozhraní Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0 i NFC. Nechybí GPSS/GNSS, kompas, barometr, gyroskop, akcelerometr, snímač blízkosti i osvětlení. Zklamáním může být pro mnohé opětovné použití portu Lightning. Apple tak přechází na USB-C takřka u všeho, ale nikoli u iPhonů. Kapacitu akumulátoru zatím neznáme, ale díky malému rozlišení displeje by to s výdrží nemuselo být špatné. Dle Applu má vydržet na 13 hodin přehrávání videa. Potěší konečně podpora rychlého 18W nabíjení, telefon by se tak za 30 minut měl nabít na 50 %. Podporováno je i bezdrátové nabíjení standardu Qi. Předinstalován je operační systém iOS 13. Telefon podporuje dvě SIM karty, nano-SIM a e-SIM.
 
V prodeji bude tentokrát jen bílá, černá a červená varianta (Product Red). Pokud jde o vnitřní paměť, nabídka začíná na rozumných 64 GB za 12.990 Kč s DPH. Verze se 128 GB stojí 14.490 Kč a 256GB varianta pak 17.590 Kč. Předobjednávky začínají 17. dubna.
 
Zdroj: apple.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama