Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple iPadOS 15 vylepšuje multitasking i widgety

9.6.2021, Milan Šurkala, aktualita
Mezi novými operačními systémy Applu je i nový iPadOS 15 pro tablety iPad. Ten dostal  několik vylepšení v oblasti multitaskingu, rozšířil také možnosti widgetů a přinesl i další změny z iOSu 15 a macOSu Monterey.
Na WWDC 2021 byl představen nejen operační systém macOS Monterey a iOS 15, ale také iPadOS 15. Spoustu změn mají společných, ať už jde např. o FaceTime s možností potlačení hluku, režim Portrét, SharePlay a dalšími změnami, nebo např. funkce Focus, která omezuje notifikace podle vašeho aktuálního stavu (práce, rodina,...). Je zde ale i několik změn, které se iPadu objevují poprvé (třeba i proto, že je iOS už měl).
 
Apple iPadOS 15
 
Především byly rozšířeny možnosti práce s widgety, které lze dát na jakoukoli stránku. Stránky lze snáze konfigurovat, schovávat, přibyla také Knihovna aplikací, která shlukuje aplikace podobného typu do jednoho balíku. Na rozdíl od iOSu je k dispozici hned dole v doku. Značného vylepšení se dočkal multitasking. Vytvoření rozděleného pohledu je nyní snazší pomocí ikonek v horní části obrazu. iPady dostaly také aplikaci Translate pro překlad. Rychlé poznámky lze nyní pohodlněji vyvolat z pravého spodního rohu, což jen dočasně překryje část původní aplikace. Další významnou funkcí je Universal Control, kdy lze ovládat iPad pomocí jiného počítače s novým macOS Monterey. iPad se tak vlastně stane druhým monitorem.
 
Apple iPadOS 15
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama