Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple iOS 15 vylepšuje Safari, Mapy a poběží i na iPhonu 6S a prvním SE

8.6.2021, Milan Šurkala, aktualita
Apple představil na WWDC 2021 nový mobilní operační systém iOS 15. Ten vylepšuje např. hovory ve FaceTime, zlepšuje notifikace, prohlížeč Safari, aplikaci Mapy a potěší i to, že poběží i na velmi starých iPhonech.
Společnost Apple pořádá v těchto dnech vývojářskou konferenci WWDC 2021, jejíž součástí je také představení nových operačních systémů. Pro telefony iPhone je to iOS 15. FaceTime dostal např. funkci SharePlay, kdy můžete na dálku s více lidmi sledovat stejný film nebo poslouchat stejnou hudbu. Umožněno je také sdílet obrazovku, máme zde prostorové audio (s procesory A12 Bionic novějšími), nové seskupování miniatur konverzujících i režim Portrét pro rozmazání pozadí. Mikrofon dostal volitelnou funkci potlačení hluku. Hovory FaceTime lze pořádat také s lidmi využívající systémy s Windows a Android (přes prohlížeč).
 
Apple iOS 15
 
Zprávy nyní lépe seskupují fotografie, umožňují sdílení odkazů, které se pak synchronizují i s adekvátními aplikacemi (ty pak mohou zobrazovat sdílené odkazy ze Zpráv). Apple přidal také funkci Focus, která informuje ostatní o vašem stavu (např. že nechcete být rušeni) a současně umožňuje omezit notifikace podle daného stavu. Zprávy od rodiny Vás tak nebudou rušit při práci a naopak zprávy od kolegů po práci. Když ale bude něco urgentního, stále je možnost toto obejít a dotyčného přesto kontaktovat. Notifikace jsou také jinak shlukovány podle důležitosti.
 
V některých městech byly významně rozšířeny Mapy. Máme zde detailnější 3D pohledy, lepší navigaci, která navádí do adekvátních jízdních pruhů, možné je také navádět se v prostředí virtuální reality. Prohlížeč Safari dostal kompaktnější zobrazení panelů, vyhledávací řádek je tentokrát dole. Podporuje vyhledávání hlasem a umožňuje přidávat rozšíření. Apple Wallet nyní podporuje i přidání řidičského nebo občanského průkazu, každopádně toto bude podobně jako některé jiné funkce platit jen pro vybrané země.
 
Užitečnou funkcí je Live Text, která dokáže přečíst text na fotografiích, převzít je do schránky, vyhledávat podle nich, zavolat na naskenované telefonní číslo, přeložit text a podobně. Data ze Zdraví je možné sdílet s lékaři nebo i rodinou. Výrazně se zapracovalo na soukromí, takže nově bude možné zjistit, které servery aplikace kontaktovaly, jaké funkce telefonu využily a kdy.
 
Zatímco se Applu mnohdy vytýká plánované zastarávání, pokud jde o softwarovou podporu, zda ve srovnání s Androidem nemá konkurenci. iOS 15 totiž bude podporován dokonce i na iPhonu 6S, první generaci iPhonu SE nebo iPod touch 7. generace. Připomeňme, že iPhone 6S byl představen v září 2015, takže bude plně podporován minimálně do podzimu 2022, tedy celých 7 let.
 
Zdroj: apple.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama