Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple chce část výroby přesunout do Indie, OnePlus jej předběhlo

20.12.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Apple údajně vyjednává s vládou o zahájení výroby části iPhonů v Indii. Tento krok by pro něj byl výhodný z více důvodů. Na indickém území začne vyrábět také OnePlus, v současné době už tak činí například Xiaomi.
V případě Applu se v posledních měsících spekulovalo o možném přesunutí výroby iPhonů do USA. Jenže tento krok nejspíš zůstane jen snem některých fanoušků i nedávno zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Podle expertů by se totiž produkce na americkém území natolik prodražila, že by se společnosti nevyplatila. Před pár lety se o tom přesvědčila také Motorola, která nakrátko vyráběla své telefony Moto X v Chicagu. iPhony se tak patrně budou nadále vyrábět v Číně, i když pro část z nich by to brzy nemuselo platit. Apple by totiž mohl začít své smartphony vyrábět také v Indii.

Dvojice úředníků, která si přála zůstat v anonymitě, prozradila deníku The Wall Street Journal, že indická vláda už písemně obdržela podklady týkající se tohoto kroku. Americký gigant má k přesunu několik důvodu. Zaprvé je to zvýšení prestiže v Indii, která je třetím největším trhem se smartphony na světě. V letošním by se tam podle odhadů mělo prodat 139 milionů přístrojů. Naprostou většinu z nich ovšem tvoří telefony s Androidem, a to navíc především levnější modely, zatímco iPhony si z koláče ukously jen něco okolo 5 %. Na druhou stranu ovšem indický trh zůstává jedním z posledních, kde prodeje telefonů s nakousknutým jablkem v logu pokračují v růstu, jinde spíše stagnují či klesají.

Nálepka “Made in India” by zájem místních uživatelů o iPhony ještě zvýšila. Druhým důvodem může být nařízení indické vlády, kvůli kterému Apple nemůže v této zemi otevřít své vlastní obchody jako jinde ve světě. Každá prodejna totiž musí nabízet minimálně 30 % zboží vyrobeného v Indii, cílem má být otevření adalších továren a tím i zajištění většího počtu pracovních míst. Přesun části produkce by navíc pro Apple nemusel být tak složitý, jeho partner Foxconn totiž v této zemi již nějaký čas vyrábí elektroniku pro jiné značky. V Indii brzy začne vyrábět také společnost OnePlus, která ovšem neplánuje otevírat kamenné obchody. Místo toho potřebuje zvýšit výrobní kapacity, aby stihla plnit všechny objednávky na indickém trhu. V zemi už své smartphony produkuje Samsung, Xiaomi a další.

Zdroj: Phonearena.com
reklama