Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android v listopadu: Nougat o sobě dává poprvé vědět

10.11.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Google po měsíční pauze aktualizoval statistiky, které ukazují podíl jednotlivých verzí Androidu na aktivních zařízeních. Na začátku listopadu bylo zajímavé především to, že se v grafu poprvé objevil nový Android 7.0 Nougat.
Už od nepaměti Google měsíc co měsíc aktualizuje na stránkách pro vývojáře statistiky podílu jednotlivých verzí Androidu. Letos v říjnu sice nečekaně vynechal, ale začátkem listopadu už čísla opět aktualizoval. Nejčastěji používaným Androidem zůstává Lollipop, který při sečtení verzí 5.0 a 5.1 běží na 24,1 % aktivních zařízení. Přesto podíl této verze postupně klesá s tím, jak uživatelé vyměňují své smartphony a tablety za novější modely. Značný podíl na těchto změnách mají také softwarové aktualizace vydávané výrobci zařízení. Na stříbrné pozici se stále drží dosti zastaralá verze 4.4 KitKat, která běží na čtvrtině zařízení (25,2 %). Na paty jí ovšem šlape novější verze 6.0 Marshmallow, která si z koláče ukousla 24 %.

Poměrně výrazný podíl si drží také stařičký Jelly Bean, který při součtu všech subverzí 4.1, 4.2 a 4.3, nalezneme na 12,7 % zařízení. Potom se shodným podílem 1,3 % následují verze Ice Cream Sandwich (4.0) a Gingerbread (2.3). Největší změnou v listopadových statistikách je to, že do nich poprvé zasáhla nová verze Nougat, kterou ovšem zatím používá jen 0,3 % uživatelů. Není se ovšem čemu divit, přece jenom ji zatím nalezneme hlavně smartphonech a tabletech Nexus od Googlu, pokud tedy nepočítáme pár světlých výjimek typu LG V20. Situace se ovšem bude zlepšovat, například Samsung už testuje Android 7.0 Nougat pro vlajkové lodě Galaxy S7 a S7 Edge. Menší podíl než Nougat už má jen šest let stará verze Froyo (2.2) držící si dlouhodobě 0,1% podíl.

Na závěr připomeňme, že statistická data jsou získávána pomocí služeb Google Play, zahrnuta jsou tedy jen aktivní zařízení. Konkrétně výše uvedená čísla byla naměřena týdenním období končícím 7. listopadem 2016.

Zdroj: Developer.android.com
reklama