Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android Oreo poprvé zasáhl do statistik, zatím jen s 0,2% podílem

3.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Několik dnů po začátku nového měsíce Google vždy informuje o tom, jaký podíl mají na světě jednotlivé verze Androidu. V říjnu se do statistik poprvé probojovalo nové Oreo, i když zatím s minimálním podílem. Jaká verze zůstává ve vedení?
Statistiky podílu jednotlivých verzí Androidu, které Google aktualizuje vždy pár dnů po začátku nového měsíce, dlouho nenabízely nic moc zajímavého. Ke změně došlo až nyní, kdy do grafu zasáhl nový Android 8.0 Oreo. V minulém měsíci přitom tato verze ve statisitkách ještě chyběla, neboť měla menší než 0,1% podíl, proto ji Google vůbec neuvedl. Nástup Orea je však poměrně poamlý, v současné době běží jen na 0,2 % aktivních zařízení s Androidem, které mají přísup do Google Play Store. Není se však čemu divit, neboť prozatím byla aktualizace na novou erzi vydána jen pro pár smartphonů Pixel a Nexus, pár kutilů si potom možná Oreo nainstalovala svépomocí i na oficiálně nepodporovovaná zařízení.
 
 
Můžeme si však být jisti, že podíl Androidu 8.0 už v budoucnu jen poroste s tím, jak bude přibývat nových modelů s touto verzí operačního systému i aktualizací od výrobců zařízení. Připomeňme, že hned několik značek už pro své telefony potvrdilo brzký příchod Orea. Vraťme se však zpět ke statisitice, kterou nadále vede dva roky starý Android 6.0 Marshmallow, který nalezneme na 32 % přístrojů. Za ním potom nalezneme Android 5.0/5.1 Lollipop, které mají v součtu 27,7% podíl. Až na bronzové pozici je donedávna nejaktuálnější Android 7.0/7.1 Nougat se 17,8 %. Podíl Nougatu však také nadále roste (minulý měsíc 15,8 %), neboť právě tuto verzi nalezneme na většině nových smartphonů a nadále navíc probíhají aktualizace na Android Nougat.
 
Naopak ostatní příchutě Androidu jsou na ústupu, i když spíše jen pomalém – například Marshmallow měl ve statistikách před měsícem 32,2% podíl, Lollipop potom 28,8%. V grafu stále nalezneme také některé opravdu zastaralé verze, které ukazují, že značná část uživatelů si stále vystačí se starším modelem smartphonu. KitKat nalezneme aktuálně na 14,5 % telefonů (minulý měsíc 15,1 %) a Jelly Bean na 6,6 % (minulý měsíc 6,9 %). Ještě starší verze Ice Cream Sandwich a Gingerbread se potom zuby nehty drží svého 0,6% podílu  – stále je to však třikrát více než má poslední Oreo.
 


reklama