Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android O bude oznámen v květnu. Co by měl umět?

8.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Podle nejčerstvějších statistik má Nougat stále jen mizivý podíl mezi všemi verzemi Androidu. Přesto bude v květnu na Google I/O odhalena další verze, tvrdí zdroj, a přidává některé očekávané funkce.
Zatímco se Android 7.0/7.1 Nougat pozvolna dostává na více zařízení, Google připravuje další verzi svého operačního systému. Zatím neznáme finální název, ale vývojářské sestavení ponese označení Android O. K přestavení by mělo dojít na konferenci Google I/O, která začne 17. května, tvrdí web VentureBeat.com s odvoláním na anonymní zdroj. Nejprve bychom měli opět čekat vydání několika sestavení pro vývojáře a až na podzim vyjdou veřejná sestavení, která nejprve zamíří na referenční zařízení Googlu. Takže než se nový Android dostane na zařízení jiných značek, budeme možná pomalu slavit rok 2018.
Google jednotlivé verze Androidu pojmenovává podle sladkostí. Jaká to bude v případě Androidu O?


Přesto bychom si měli uvést vylepšení, které podle stejného zdroje nabídne chystaný Android O. Jedná se především o chytré funkce založené na umělé jnteligenci, přičemž některé jsou zcela inovativní a jinými Google jen dohání iOS od Applu. První novinka má usnadnit kopírování textu, které na zařízeních s dotykovým displejem není zrovna nejpohodlnější. Pokud se například budete v chatu domlouvat, kam půjdete na večeři a mezitím hledat vhodný podnik na Yelpu, nabídne vám klávesnice příslušný odkaz, aniž byste ho museli kopírovat a zase vkládat běžným způsobem.

Systém také zvládne ve zprávách rozpoznat adresy, data či jiné údaje a vytvořit z nich klikatelné odkazy, aby uživatel mohl rychle otevřít příslušnou aplikaci (např. mapy, kalendář). Novinkou by mohla být také dotyková gesta, která by se však podle zdroje mohla opozdit nebo se do Androidu O nedostat vůbec. Pokud by se tato funkce objevila, mohl by uživatel nakreslit na displeji pomocí prstu písmeno C a rychle by se otevřela aplikace s kontakty. A takto by byly různé funkce a aplikace přiřazeny k jednotlivým znakům. Něco podobného už využívají někteří výrobci smartphonů, ale v „čistém“ Androidu taková vychytávka zatím chybí.

Radost z připravovaného Androidu O ovšem i toho nejzarytějšího fanouška přejde při pohledu na právě zveřejněné statistiky podílu jednotlivých verzí Androidu. Během loňského podzimu vydaná verze Nougat (7.0 a 7.1) zatím běží jen na 2,8 % aktivních zařízení s operačním systémem od Googlu.

Zdroj: Vemturebeat.com
reklama