Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android 9.0 Pie vychází pro první smartphony

6.8.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Google oznámil Android 9.0 Pie, nejnovější verzi svého operačního systému, která byla dosud známa jako Android P. Aktualizace už vychází pro smartphony Pixel a také pro Essential Phone, do konce podzimu mají následovat další modely.
V březnu Google poprvé oznámil Android P a rovnou vydal vývojářské preview. Poté, co vyladil všechny chyby, může novou verzi poslat mezi běžné uživatele. Dnes proto oznámil finální název, který zní Android 9.0 Pie. I tentokrát se tedy Google držel tradice a pojmenoval novou verzi opět po sladkosti, konkrétně koláči (v angličtině pie). Android 9.0 od dnešního dne míří na první smartphony. Aktualizace samozřejmě přednostně dostanou obě generace telefonů od Googlu, tedy Pixel, Pixel XL, Pixel 2 a Pixel 2 XL.
 
 
Velmi příjemné překvapení však čekalo také na majitele Essential Phonu, kterým výrobce kus koláče naservíroval jen pár minut po oznámení Googlu. Do konce podzimu by měly být na novou verzi systému aktualizovány také další smartphony, které byly součástí beta programu Androidu P – Nokia 7 Plus, OnePlus 6, Oppo R15 Pro, Sony Xperia XZ2, Vivo X21 a Xiaomi Mi Mix 2S. Stejný termín byl stanoven také pro vybrané, ale neupřesněné modely Android One. V dohledné době pro vás opět vydáme článek, podobně jako v případě aktualizací na Android Oreo.
 
Android 9.0 Pie přináší uživatelům celou řadu vylepšení, přičemž většina z nich byla představena už dříve. Po vzoru iPhonu X lze telefony ovládat novými gesty, které spočívají v přetažení prstů zprava doleva či zdola nahoru. V systému jsou k dispozici nové nástroje pro efektivnější sledování času, který trávíme používáním smartphonu a nastavení limitů. Řada nových funkcí využívá umělou inteligenci. Mezi nimi nalezneme třeba adaptivní baterii, která šetří energii ukončováním právě nepotřebných aplikací. Systém se přitom učí, v jaký čas a v jakých situacích používáte aplikace, aby mohl pracovat efektivně.
 
 

Nejvýznamnější novinky o Androidu 9.0 Piereklama