Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Alcatel 5V: další výrobce se pustil do displejů s výřezem

17.7.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Alcatel následuje trendy. Tento týden uvedl svůj první smartphone s výřezem displeje, který kombinuje s nízkou cenou. Pro její dosažení se ovšem muselo v lecčems šetřit, přesto se papírově jedná o slušný telefon.
Již prodávaný Alcatel 5 překvapil netradičně řešeným displejem s minimálním spodním rámečkem. Další model z této řady, který byl oznámen tento týden, se opět soustředí hlavně na displej. Alcatel 5V je dokonce první model této značky s výřezem – poměrně kontroverzním, ale stále častějším prvkem smartphonů. V dané cenové kategorii novinka překvapí pohledným lesklým tělem. Nejedná se ovšem o sklo, ale patrně jen plast, který jej napodobuje. Oblé tvary by měly přispět k pohodlnějšímu držení v ruce, ale přesto by mohli mít uživatelé problém. Důvodem je úhlopříčka displeje 6,2 palce, která z telefonu dělá obra, ačkoliv díky ztenčeným rámečkům to není zase tak hrozné.
 
 
Výřez v horní části displeje připomíná iPhone X, i když se v něm nachází jen telefonní reproduktor, 8MPx přední fotoaparát a základní senzory. První zklamání ovšem přichází při pohledu na rozlišení, které se zastavilo na hodnotě jen 1500 x 720 pixelů (HD+). O pohon se stará osmijádrový procesor MediaTek Helio P22 doplněný o 3GB RAM a 32GB interní úložiště (rozšiřitelné pomocí microSD karty). Na zadní straně můžeme vidět nejen čtečku otisků prstů, která spolu s funkcí rozpoznávání obličeje obstarává zabezpečení smartphonu, ale také duální fotoaparát. 12MPx hlavní snímač je doplněn o 2MPx pomocný, který by měl pomoci obstarat fotky s rozostřeným pozadím. Umělá inteligence rozpozná scénu a přizpůsobí tomu nastavení kontrastu, sytosti, jasu a ostrosti.

Rozhodně potěší baterie o nadprůměrné kapacitě 4 000 mAh, která by mohla nabídnout solidní výdrž. Výrobce předinstaloval stále ještě nejnovější Android 8.1 Oreo, i když budoucí aktualizace na jinou verzi je velmi nepravděpodobná. Alcatel totiž softwarové aktualizace v minulosti podceňoval, takže nezbývá než doufat, že alespoň použitá verze operačního systému bude dostatečně vyladěná a stabilní. Alcatel 5V byl zatím oznámen jen mezinárodně, na českém trhu zatím telefon nebyl potvrzen. Jednalo by se přitom o docela zajímavou alternativu ve střední třídě, která by při dobře zvolené cenovce mohla zatopit konkurenci. Mezinárodní cena telefonu byla stanovena na 199 dolarů, v přepočtu 4 400 Kč bez DPH. Prodej by měl na vybraných trzích odstartovat ještě tento měsíc.
 


reklama