Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

4GB RAM v Nexusu 5X? Pro čínské opraváře žádný problém

16.4.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Zatímco různé softwarové úpravy smartphonů nejsou žádnou zvláštností, s hardwarovými vylepšeními se setkáváme jen zřídka. Přesto by údajně neměl být větší problém upgradovat operační paměť Nexusu 5X ze 2 GB na 4 GB.
Jeden z uživatelů známého fóra XDA Developers, kde se sdružují především různí mobilní vývojáři a kutilové, nedávno vylepšil parametry svého telefonu Nexus 5X. Servisní středisko značky LG v Hong Kongu mu odmítlo opravit problém s neustálými restarty zařízení, které se tak kvůli tzv. bootlopingu stalo nepoužitelné. Majitel smartphonu s přezdívkou Cathair2906 se proto rozhodl oslovit jeden čínský servis, který mu měl provést výměnu procesoru. Kromě této nezbytné opravy mu ovšem byla nabídnuta také možnost upgradu operační paměti. Modul s RAM je totiž součástí čipsetu, a tak by stejně musel být vyměněn.

Uživatel s touto možností souhlasil, spolu s výměnou procesoru (Qualcomm Snapdragon 801) tak jeho Nexus 5X dostal 4GB paměť namísto původní 2GB. Za servis údajně zaplatil v přepočtu asi 1 500 Kč a po opravě je jeho telefon nejen plně funkční, ale prý také znatelně rychlejší, což se nejvíce projevuje u aplikace fotoaparátu. Existenci Nexusu 5X potom dokazuje několika screenshoty z přímo z uživatelského rozhraní telefonu i aplikace CPU-Z. Upgradem operační paměti údajně nedošlo ani k problémům s aktualizacemi, majitel tak už bez problémů aktualizoval na Android 7.1.1 Nougat.

V diskuzích se potom objevily informace, že podobné upgrady hardwaru nejsou v Číně ničím zase tolik výjimečným, jen se o nich příliš nemluví. V loňském roce se rovněž na fóru XDA Developers objevilo téma o zvětšení interního úložiště na Nexusu 5. Uživatel vystupující pod přezdívkou KApetz2 byl nespokojen s 32GB prostorem, který navíc v případě Nexusů nemůže být rozšířen, neboť chybí slot na micro SD karty. Rozhodl se proto na internetu zakoupit 64GB eMMC čip a vyměnil jej na desce za původní 32GB. Tak snadné to však nebylo, protože operační systém potřebuje informaci, kolik má k dispozici paměti. Za pomocí komunity se mu podařilo vyřešit tento softwarový zádrhel a vytvořil tak asi první 64GB Nexus 5 na světě.

Možná se v budoucnu budeme s podobnými hardwarovými vylepšeními u smartphonů setkávat častěji, uživatelé by tak mohli vdechnout nový život již zastarávajícím kouskům.

Zdroj: Gsmarena.com
reklama