Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC P3300 (HTC Artemis)

18.12.2006, Pavel Koza, recenze
Z malé firmy nazvané High Tech Computer se v posledních letech stal obr chrlící každý rok do celého světa miliony kapesních zařízení. Spolu s rostoucími prodeji roste i počet nabízených modelů, takže ostatní firmy mohou HTC jen tiše závidět.

Vzhled


Již dlouho mě žádné Pocket PC nezaujalo na první pohled tak, jako právě P3300. Elegantní souměrné a zaoblené tělo tmavošedé barvy se stříbrným "chromováním", kompaktní rozměry (108 x 58 x 16,8 milimetrů) a velmi nízká hmotnost (130 gramů) tak trochu pokračují v trendu, který před časem zavedl první Compact. Díky rozměrům snad ani nemusím zdůrazňovat, že se v ruce drží pohodlně a bezproblémově, navíc je materiál těla zařízení příjemný na dotek. Pokud se vám ho nechce nosit s dodávaném pouzdře, bez problémů se vejde i do kapsy u kalhot nebo do kabelky. Rovněž kvalitní je i mechanické zpracování, díly přesně lícují jeden na druhý a zařízení jako celek působí nesmírně bytelně. Jednou větou vážně hodně povedený kousek:)




Pro lepší představu o tom, jak je toto zařízení malé a lehké, je zde tabulkové porovnání několika populárních Pocket PC zařízení.




Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
E-TEN M600111,7 x 60,7 x 22165
E-TEN Glofiish X500113 x 59,5 x 15,5146
HP iPAQ hw6915118 x 71 x 18178
HP iPAQ rw6815102 x 58 x 19,5149
HTC P3300 (HTC Artemis)108 x 58 x 16,8130
HTC TyTN (HTC Hermes)112,5 x 58 x 22149
Qtek 9100109 x 58 x 23,7160
T-Mobile MDA Compact108 x 58 x 18150


Přední strana zařízení je nejen bohatá na ovládací prvky, ale navíc nabízí i jedno velmi neobvyklé a v oblasti Pocket PC unikátní řešení pro ovládání zařízení jednou rukou. Ale po pořádku. Dominantním prvkem na přední straně je bez diskuze displej. Nad ním najdeme malý reproduktor pro telefonování, který velmi těsně sousedí s dvojicí stavových LEDek. Levá bliká hned třemi různými barvami podle toho, jaký modul je právě aktivní - modrá je pro Bluetooth, zelená pro WiFi a oranžová pro GPS. Pravá je jen oranžovo/zelená a zobrazuje stav GSM modulu stejně jako standardní systémové události (dobíjení, upozornění atp.).

Pod displejem je v prvé řadě umístěn unikátní ovládací prvek s názvem HTC RollR™, který si však zaslouží samostatnou kapitolu, takže ho pro tuto chvíli necháme bez povšimnutí. Po obou stranách najdeme celkem 6 bíle podsvícených tlačítek, ovšem dvojice vnitřních tlačítek nabízí hned dvě funkce podle toho, v jaké části dané tlačítko stisknete. Horní polovina obou dvoutlačítek slouží jako levá, respektive pravá softwarová klávesa (WM5 softkeys) pro ovládání zařízení bez tapání po displeji. Spodní polovina obou tlačítek pak nabízí ovládání pro základní funkce systému - aktivaci nabídky Start, respektive potvrzení volby či zavření okna "OK".

Horní tlačítka z vnější strany slouží pro ovládání telefonního modulu, pravé tlačítko s ikonkou červeného telefonu navíc po stisknutí nabídne rychlý návrat na obrazovku Dnes. A nakonec dvě dolní vnější tlačítka slouží pro spuštění předdefinovaných aplikací. Trochu neobvyklé, ale rozhodně příjemné zjištění na vás čeká při pohledu do panelu Tlačítka, protože je možné přiřadit vlastní aplikace či události nejen posledně jmenované dvojici tlačítek, ale i tlačítkům "Start" a "OK".

Osobně mi sice výchozí nastavení těchto tlačítek vyhovuje, ale možnost je změnit je určitě příjemná. K dobrému dojmu přispívá i skutečnost, že všechna tlačítka jsou dostatečně velká a citlivá, stejně jako možnost blokovat je proti náhodnému stisknutí.




Zadní strana zařízení je klasicky méně zajímavá. Hlavní část zabírají dvířka s kruhovým zrcátkem pro focení sebe sama, která ve svých útrobách ukrývá jak baterii, tak i místo pro SIM kartu i microSD kartu. Řešení umístění microSD karty je poměrně originální, protože slot pro microSD kartu je umístěn ještě pod samotnou SIM kartou. Detaily si prohlédněte na fotografiích. Nad dvířky je přesně uprostřed umístěn objektiv malého foťáku. A úplně nahoře, pod horní hranou, je gumová podložka určená pro lepší stabilitu zařízení na pracovním stole. Její pravý roh jde navíc zvednout a pod ním najdeme standardní konektor pro připojení GPS antény pro situace, kdy už nebude integrovaná anténa stačit.




Oběma bočním hranám dominuje ozdobná stříbrná lišta, přičemž nejzajímavější jsou jejich všechny čtyři zostřené konce. Na pravém boku najdeme na horním konci lišty tlačítko pro zapnutí / vypnutí zařízení, na dolním konci pak programovatelné tlačítko určené k obsluze fotoaparátu. Na druhém boku je další, opět programovatelné tlačítko přednastavené pro spuštění aplikace pro záznam zvuku. V posledním, dosud nepopsaném levém dolním rohu, je místo tlačítka umístěn mikrospínač pro provedení softwarového resetu. Mimo tyto čtyři rohy jsou na bocích zařízení ještě dvě zajímavá místa. Na levém boku to je posuvník pro rychlou regulaci hlasitosti, na pravém boku najdeme až úplně dole otvor pro stylus.




Relativně nejméně zajímavé jsou horní a dolní hrana. Na horní je, pravděpodobně opět z důvodu nadbytku antén bezdrátových modulů, zajímavý pouze výstup systémového reproduktoru. Na dolní hraně najdeme kromě poutka pro přichycení šňůrky na krk ještě zvláštní HTC ExtUSB konektor (rozšířený miniUSB konektor pro připojení sluchátek, zpětně kompatibilní s klasickým miniUSB kabelem) a malý otvor vedoucí zvuk k mikrofonu.




HTC RollR™ aneb točím, točíš, točíme


Poslední dobou se zdá, že HTC nedělá větší problém chrlit jeden funkční model Pocket PC či Smartphone zařízení za druhým, a tak své kapacity směruje na různá méně či více neobvyklá vylepšení klasického modelu zařízení. U HTC TyTN šlo o otočné kolečko na boku zařízení, u chytrého telefonu HTC S620 Excalibur, jehož recenzi pro vás rovněž připravuji, se jedná o jakousi zvláštní obdobu touchpadu, no a HTC Artemis pro změnu nabízí HTC RollR™.

HTC RollR™ se skládá ze dvou částí - otočného kovového kroužku či chcete-li prstýnku a zmenšené verze klasického trackballu, který je navíc elegantně modře podsvícený. Sice jsem vesměs proti agresivnímu způsobu podsvícení, ale v tomto případě není světlo ani trochu ostré a bodavé, naopak jde díky použitému polopropustnému materiálu kuličky o velmi jemný odstín (pozor, foto trochu zkresluje, ve skutečnosti je skutečně blankytně modé). Otočný kroužek slouží pro rychlé rolování výběrem položek, v aplikacích pro focení nebo navigacích pak s jeho pomocí rychle změníte rozlišení obrazu. Pro lepší ovladatelnost má po obvodu 8 hrbolků, které oceníte především při delším listování. Artemis totiž umí s kolečkem to, co TyTN se svým nikoliv - při plynulém přibližně trojnásobném obkroužení kolečkem o 360 stupňů systém vyhodnotí pohyb jako stálý (analogie s trvale stisknutým tlačítkem nahoru/dolů není vůbec přehnaná) a tak se například v aplikaci Kontakty objeví to známé zvětšené písmeno pro rychlý přesun v abecedě. Pro uživatele s obrovskou databází kontaktů je to vlastnost vskutku nezbytná.




Druhou částí HTC RollR™ je miniaturní trackball, který je schopný pracovat ve dvou režimech. V prvním režimu se pohyb kuličky vyhodnocuje jen jako standardní směr nahoru, dolů atp., funkčně shodný se stisknutím směrového tlačítka na některém z klasických PDA. V druhém režimu, který se aktivuje spuštěním aplikace Mouse Mode, se na displeji objeví regulérní kurzorová šipka, plynule se pohybující směrem odpovídajícím otáčení kuličky. V obou případech je možné kuličku stisknout, což znamená potvrzení volby. Druhý režim tak nabízí velmi široké možnosti využití, pohodlným ovládáním jednou rukou počínaje (díky kurzoru zvládnete na 100% vše, co s dotykovým perem) a plynulém pohybem na mapě v libovolné 3D GPS navigaci konče.




Tak, teorii máme za sebou, nyní k praxi. Předem upozorňuji na to, že jsem zařízení používal jen něco málo přes týden, což u takto dramatické změny v ovládání nemusí být dostatečné. I za takto krátkou dobu jsem si ale určitě zvyknul na otočný kroužek v kombinaci s trackballem v režimu klasické navigace. Výběr požadovaného kontaktu, posun obrazovky při čtení webových stránek nebo výběr z libovolného seznamu je prostě bleskurychlý, odezvy na pootočení okamžité a vlastně celé se to chová na výbornou. To s druhým režimem, kdy je na displeji zobrazena přímo kurzorová šipka, už jsem se tak nesžil a i když jsem se o to několikrát pokoušel, nakonec jsem se přeci jen vždy vrátil zpět. Přestože je možné nastavit si citlivost trackballu celkem v pěti úrovních, asi hlavně kvůli jeho miniaturním rozměrům je plynulost pohybu kurzoru diskutabilní. Netvrdím, že se to nedá používat, ale z mého pohledu jde vážně jen o nouzovku. Jako funkční celek mě ale HTC RollR™ příjemně překvapil, a tak asi jediný, komu bude tento způsob ovládání vysloveně vadit, budou náruživí hráči akčních her. Na hry to prostě není to pravé.
reklama