Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení ASUS P565

11.2.2009, Pavel Koza, recenze
I když tomu tržní podíl zrovna moc neodpovídá, patří Asus mezi nejpilnější výrobce mobilních zařízení se systémem Windows Mobile vůbec. A přestože se většinou nejedná o výjimečná a novátorská mistrovská díla, Asus už několikrát dokázal, že má na víc, než jen neustálé chrlení průměrných a relativně levných zařízení.

Uživatelské rozhraní


Stejně jako mnozí další výrobci mobilních zařízení se i Asus rozhodl vydat cestou tvorby vlastní nadstavby operačního systému, kterou pojmenoval Asus Glide. Jedná se ve skutečnosti ne o jednu, ale hned pětici aplikací, které spojuje jednotné grafické ztvárnění a přizpůsobení pro ovládání prsty. Konkrétně se jedná o aplikaci Gester umožňující ovládání některých aplikací jednoduchými tahy prstu, Anytime Launcher určenou k rychlému spuštění oblíbených aplikací, Multi-Home pro rychlé zobrazení přehledných obrazovek s nejdůležitějšími informacemi, EziPhoto umožňující prohlížení a správu vašich fotografií a nakonec i EziMusic, program určený ke správě a přehrávání vašich hudebních souborů. Jinými slovy pěkně silná sestava, nemyslíte?




Bohužel je zde jeden zásadní problém. Rozhraní Asus Glide jako celek, který je instalován na zařízení Asus P565, zcela přesně odpovídá tomu, čemu se v odborné hantýrce říká betaverze aplikace. Tedy o aplikaci v takovém stavu, kdy sice již nabízí všechny vlastnosti a funkce, které jsou pro aplikaci plánované, ovšem zapracovat se musí jednak na optimalizaci a nakonec i na vzhledu a uživatelském komfortu. Což, při vší úctě k Asusu, je právě případ jejich Asus Glide. Ať už jde o grafiku, která není vůbec připravena na VGA rozlišení (P565 je první Asus s VGA displejem, i když některé P750ky hardwarový VGA displej mají taky), takže je nevzhledně kostičkovaná a zubatá, nebo o celkovou plynulost přechodů a animací, které na v tuto chvíli bez debaty nejvýkonnějším zařízení s Windows Mobile vypadají rozhodně jinak, než by vypadat měly. To je i důvod, proč jsem se nakonec rozhodl nepopisovat zatím Glide tak podrobně, jako jsem učinil v případě TouchFLO od HTC, ale počkám si na opravenou a optimalizovanou verzi.

Ale popořádku. Na klasické obrazovce Dnes najdeme speciální aplet se základním přehledem nejdůležitějších informací. V horních dvou třetinách jsou zobrazeny podrobnosti podle toho, v jaké záložce volené tapnutím na ikonku v dolní třetině apletu se právě nacházíme. Záložek je celkem 6 a nabízejí postupně zobrazení aktuálního data a času, informace o zmeškaných hovorech a nepřečtených zprávách, nadcházející události v kalendáři, předpověď počasí pro pět následujících dnů, dále pak jakýsi pseudo digitální panel se skrolujícími titulky z odebíraných RSS kanálů a na poslední, šesté záložce, i ovladač pro EziMusic. Některé záložky nabízejí víc informací, než se vejde na jedinou stránku, takže pak stačí potáhnout prstem a zobrazit si následující nebo předchozí informaci.




Pokud vám takové rozvržení nevyhovuje, tapnutím na ikonku v pravém horním rohu si zobrazíte nabídku tří různých variant tohoto panelu Asus Today. První jsme si již popsali, druhým je panel Business a posledním zelený Life (viz obrázky pod prvním odstavcem této kapitoly). Ve variantě Business například vidíte na displeji více informací, protože je zabraná celá plocha a ne jen malá část, takže například místo jedné novinky z RSS čtečky vidíte hned tři, stejně tak vidíte tři nadcházející události atp. Ve variantě Life je zase k dispozici záložka pro ovládání přehrávání písniček i záložka s obrázky. Každý si tak může vybrat, co víc vyhovuje jeho potřebám.




Aplikace Gester není klasickou aplikací v pravém smyslu slova, jde spíše o rozšíření schopností ovládání. S její pomocí je možné využít k ovládání zařízení gesta a pohyby prstů nejen posouvat obsah okna či přepínat mezi záložkami, ale v některých aplikacích (EziPhoto a Internet Explorer) je možné i plynule přibližovat nebo oddalovat obraz.




Anytime Launcher je v principu pouze trochu chytřejší aplikace pro rychlé spouštění aplikací, přiřazená napevno levému ovládacímu tlačítku pod displejem, rozdělená do tématických záložek, s několika funkcemi navíc. Mezi tyto bonusové funkce patří rychlý přístup k nejpoužívanějším nastavením zařízení, možnost vytvořit si seznam oblíbených kontaktů i aplikací, seznam posledních spuštěných aplikací nebo nakonec drobná pomoc v podobě kontextové změny funkce ovládacích tlačítek na spodní části displeje. Mezi jednotlivými záložkami můžete přepínat pomocí kurzorového tlačítka, nebo jednoduše gesty tažením prstu doleva a doprava. Po nalezení konkrétní položky na ni jednoduše tapnete prstem a tím je práce Anytime Launcheru u konce.




Pro správu fotek a obrázků slouží aplikace EziPhoto. Kromě standardního přehledu všech obrázků a možnosti roztřídit fotografie do alb nabízí i další, trochu neobvyklou možnost třídění podle data pořízení fotografie. V kalendáři tak chronologicky vidíte, jakou fotografii jste kdy vyfotili. Jednotlivá alba si následně můžete prohlížet v automatickém režimu prezentace za doprovodu zvolené písničky, vybrané fotografie navíc snadno odešlete přátelům, MMSkou, přes Bluetooth a nebo je dokonce můžete emailem či MMSkou poslat na svůj účet na server Flickr.com. Bohužel zde je například neoptimalizace pro VGA displej jasně patrná, protože jak náhledy, tak fotky při prezentaci jsou nějak divně zmenšené a pak zvětšené na dvojnásobek, takže výsledek je velmi nevzhledný a zubatý.




Poslední aplikací spadající svoji formou do rozhraní Glide je EziMusic, nástroj určený ke správě hudebních souborů. Princip práce je stejný jako u jiných přehrávačů, k dispozici je knihovna vašich skladeb (mám pocit, že se používá knihovna Windows Media Playeru, ale je to jen pocit), která se po aktualizaci naplní informacemi o dostupných souborech. Zároveň se z metadat načtou informace o žánru, autorovi a další, takže je možné sklabny podle těchto informací třídit a řadit. Samozřejmostí je i podpora uživatelských seznamů skladeb či rychlé nastavení vybrané skladby jako vyzváněcí tón. Nakonec, pokud máme vybranou skladbu nebo celé album / žánr, si můžeme začít skladby přehrávat, přeskakovat mezi nimi atp.




K popisu uživatelského rozhraní určitě patří i velmi propracovaná možnost skinování prostředí i některých aplikací, jako jde Dialer nebo Windows Media Player. Kromě klasické změny barviček, kterou zvládne Asus i automaticky podle zvoleného dne (pracovní den / víkend) nebo hodiny (denní téma / noční téma), si můžete zvolit i různé moduly pro obrazovku dnes, které v danou dobu využijete.




Celkově se jeví celé rozhraní Glide jako konkurenceschopné, je však bezpodmínečně nutné věnovat mu ještě (poměrně dost) pozornosti. Grafická i výkonnostní optimalizace pro VGA displej je rozhodně nezbytným předpokladem k tomu, aby se Glide dalo zařadit na úroveň nejpropracovanějších rozhraní od HTC nebo například od Spb Software.
reklama