Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Téměř exkluzivně: Týden s LG Optimus 7 a Windows Phone 7

4.10.2010, Pavel Koza, preview
S blížícím se oficiálním uvedením nové platformy Windows Phone 7 na trh roste i aktivita výrobců a jejich PR agentur, které se snaží strhnout na svůj budoucí prodejní hit co nejvíce pozornosti.

...a co se mi moc nelíbí


Pokud by se v podobném duchu nesl článek dál, bylo by to krásné a o budoucnost Windows Phone 7 bych neměl nejmenší obavy. Jenže protože jsem zařízení skutečně několik dnů využíval jako své primární zařízení, narazil jsem i na dost vlastností méně příjemných. Opět berte v úvahu, že jde jen o předprodukční vzorek, ale z různých zdrojů se zdá, že s většinou nedostatků a omezení se setkáme i u první generace zařízení.

Tak kupříkladu mi zrovna nenadchlo telefonování. V samotném procesu mluvení na dálku s někým jiným problém není, slyšíme se a rozumíme si skvěle. Ani dvoukrokové přijetí hovoru na zamčeném zařízení (napřed odemknout, pak tapnutím hovor přijmout nebo odmítnout) není zásadní nedostatek, zde bych to viděl na Apple a jeho miliardu patentů. Největší potíže mám s předhovorovou fází telefonování. Jednak chybí vyhrazené tlačítko pro telefon, takže pro vyvolání telefonu se musím dostat na hlavní obrazovku a (pokud tam mám vhodný panel) na něj tapnout. Poté se mi ukáže seznam posledních hovorů; pokud si nevyberu, mám možnost si zobrazit buď číselník, nebo seznam kontaktů. Číselník je bohužel hloupý a slouží skutečně jen pro zadání telefonního čísla. V seznamu kontaktů mám přesně to, co mít mám, ovšem pokud chci vyhledávat, musím tapnout na ikonku lupy a teprve pak můžu začít hledat podle zadaného textu. I v sedmičkové verzi Windows Phone se ovšem hledá jen na začátku jmen. Nevím, jak vám, ale mě to proti geniálně jednoduchému postupu "stiskni hw tlačítko na telefonování a začni psát na numerické klávesnici buď číslo, nebo jméno a pak už jen tapni a volej" přijde jako krok zpět...




Další překážka v hladkém přechodu z Windows Mobile spočívá v mnohokrát propírané absenci multitaskingu pro aplikace třetích stran. U klasických aplikací to tak nevadí, pokud si ovšem jsou schopné uložit přesný stav rozpracovanosti. Ale takový IM bude problém. Nemluvě o striktních omezeních ze strany Microsoftu, který některé typy aplikací prostě nedovolí vyvinout kvůli omezením ve vývojových nástrojích a dostupném rozhraní systému. Na druhou stranu spouštění aplikací bylo velmi svižné a příjemně rychlý je i úvodní start systému, pokud například vyndáte baterii.

Další, pro mě osobně velmi bolestivá, je nemožnost použít zařízení jako modem pro připojení jiného zařízení k internetu. Vlastnost, která s jistým omezením byla dostupná už na úplně prvním XDA zařízení (které jsem měl k dispozici v roce 2002), na Windows Phone 7 zatím chybí a je otázkou, kdy a jestli vůbec bude zpřístupněna. Pro cestovatele s notebookem či podobným přenosným počítačem to znamená nutnost vozit s sebou další zařízení či jiný komunikační prostředek. Podobně nepříjemné je omezení bránící zpřístupnit hlavní úložiště přes USB jako Mass Storage zařízení a přímo s ním pracovat ze stolního počítače; vadí mi to víc než mediálně propíraná absence Copy a Paste. Jinak než přes synchronizační aplikaci se data na zařízení nedostanou (obskurní řešení jako že si doma budu tvořit web server a tahat data přes WiFi mi přijdou jako trochu nesmyslná) a i kdyby byla možnost kopírovat data například přes Bluetooth (jako že není, nebo minimálně nefungovala), tak tahat 700 MB film by bylo trochu zdlouhavé.

Celkově se mi zdá, že se Microsoft při snaze vytvořit jednoduchý a snadno nastavitelný systém často nechal unést až příliš. Vzhledem k cílení na masového uživatele je tento krok sice pochopitelný, ale raději bych měl rozšířené možnosti přístupné složitě než vůbec. To samé platí i o online službách Marketem počínaje a MyPhone konče. Market se mi nakonec rozchodit podařilo, ale k dispozici je jen minimální počet aplikací a navíc to zatím stále vypadá, že nic než freeware si u nás z počátku nestáhneme.


Závěr


Tak si to shrneme. Během tohoto měsíce započne nová epocha operačního systému Windows Phone 7, který bude uveden na trh spolu s prvními zařízeními. Se starou generací Windows Mobile toho má společného jen málo, kromě jména a výrobce už snad jen několik ideových prvků. Windows Phone 7 je cílen na masového uživatele a z tohoto hlediska se v Microsoftu rozhodli pro mnoho kompromisních řešení; představitelé Microsoftu ale mnohokrát zopakovali přání rychlého vývoje platformy a postupné doplňování chybějících vlastností.

Uvedení na trh jako celek bohužel neznamená, že to tak rychle půjde i u nás. Asi hlavní překážkou je nedostupnost lokalizované verze systému, která je pro podobně cílený produkt prostě nutná. Dá se sice očekávat, že se alespoň jeden výrobce pokusí prodávat zařízení i bez lokalizace, ale který a jestli vůbec, o tom si netroufnu spekulovat. Rovněž omezení v online službách je nepříjemné a ve chvíli, kdy se na český trh chystá plnohodnotný obchod pro Androidy, je to v přímém srovnání pro Windows Phone 7 další citelné mínus.

Obecně mohu napsat, že Windows Phone 7 jako takový mě zaujal a příjemně překvapil. V roce 2010 už ale o popularitě mobilních zařízení rozhodují úplně jiné věci, než jaký výchozí skin tam výrobce nahrál nebo kolik aplikací je v základu. Z tohoto pohledu je ztráta Microsoftu na všechny své hlavní konkurenty obrovská a nezbývá než doufat, že se ihned po uvedení platformy na trh začne rychle zmenšovat.

Jestli je zařízení s WP7 pro vás nebo není už budete muset zjistit sami. Jako obyčejně se to bude odvíjet od toho, k jakým účelům přístroj potřebujete. Je celkem jasné, že technického nadšence využívajícího své stávající Windows Mobile zařízení na 105% pravděpodobně neosloví, ale na druhou stranu může přitáhnout uživatele, pro kterého byly dosud mobilní Windows příliš složité (nebo si to alespoň myslel). Takový byl ostatně plán Microsoftu, i když se s tím nějak veřejně moc nechlubil. V každém případě po Vánocích uvidíme, jestli Microsoft vykročil tou správnou nohou k záchraně své mobilní platformy nebo zda ji právě do rakve zatloukl jeden z posledních hřebíků.
reklama