Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Recenze zařízení Sony Ericsson Aspen

30.9.2010, Pavel Koza, recenze
Sony Ericsson Aspen je pravděpodobně jedno z posledních zařízení s "klasickou" verzí Windows Mobile. Nejde o špatné zařízení, ale pokud nejste ekologický nadšenec nebo fanatický příznivec SE, nemá toho v dnešním přecpaném mobilním světě moc co nabídnout.
Zařízení Sony Ericsson Aspen je pravděpodobně jedno z posledních zařízení s "klasickou" verzí operačního systému Windows Mobile. Za pár týdnů začne "sedmičková" etapa v dějinách této platformy a i když to v průběhu posledních měsíců vypadalo všelijak, mnoha dalších zařízení s Windows Mobile 6.x se už nedočkáme. A nutno hned na úvod přiznat, že se na Aspen asi nebude vzpomínat dlouho a se slzou v oku - nejedná se sice o špatné zařízení, ale pokud nejste zrovna ekologický nadšenec nebo fanatický příznivec loga SE, nemá toho v dnešním přecpaném mobilním světě moc co nabídnout.


Vzhledem k těmto skutečnostem bude dnešní recenze relativně krátká a zaměřím se především na reálné zkušenosti.


Obsah balení a vzhled


Jednou z nejzajímavějších vlastností nového zařízení Sony Ericsson Aspen je jeho zapojení do iniciativy GreenHeart, česky "Zelené srdce". Jedná se o snahu výrobce vyrábět zařízení s maximálním ohledem na životní prostředí, čehož dosahuje například minimalizací zbytečných věcí v balení, použitím recyklovaných plastů, energeticky úsporného displeje, vodou ředitelných barev a podobně. To platí nejen o samotném zařízení, ale i příslušenství. "Zelené" jsou nakonec i názvy produktů řady GreenHeart, kromě recenzovaného Aspena (v překladu Osika) je to i Hazel (líska) nebo Elm (jilm).



Z výše uvedených důvodů je tedy dodávané příslušenství jen základní a v balení najdeme:
  • Zařízení Sony Ericsson Aspen
  • Baterii 1500 mAh
  • Jednoduchý ochranný obal
  • Stereosluchátka s mikrofonem
  • Zdroj elektrické energie
  • microUSB kabel
  • Stylus
  • Několik papírových letáků

Z výše uvedeného seznamu zaujme především ochranné pouzdro (tedy pokud to má být ochranné pouzdro), které není ani z kůže, ani koženky, ani plastu, ale jakéhosi porézního materiálů s natištěným výrazným logem GreenHeart. Logicky tak poskytne ochranu pouze proti poškrábání, v případě pádu nebo hrubějšího zacházení toho moc nezmůže. Druhou zajímavou položkou je zdroj elektrické energie, který je skutečně titěrný, jak se ostatně můžete sami přesvědčit na přiložených fotografiích. Zbytek příslušenství už je celkem klasický a nejedná se o nic, co byste už stokrát neviděli.



Zařízení samo o sobě vypadá decentně a konzervativně. K dispozici jsou dvě barevné varianty, kromě recenzované černo-stříbrné je k dispozici i bílá, ta se u nás ale podle všeho neprodává. Převážná část těla přístroje je plastová a při používání je to znát, především kryt baterie skutečně silně vrže i při opatrné manipulaci. Nevím, jestli je to "vlastnost" ekologických plastů nebo to v SE prostě jen nezvládli, ale skřípání Aspena přesáhlo snesitelnou mez. Pro pořádek uvedu i rozměry 117 x 60 x 12,45 milimetrů a hmotnost 130 gramů, které jsou téměř shodné s rozměry a hmotností Omnie II a jen o málo menší než u HTC HD2.



Při čelním pohledu je na zařízení na první pohled patrný barevný displej. Bohužel jde pouze o na šířku orientovaný QVGA panel s dotykovou vrstvou, podle velikosti lesklého rámečky bych čekal spíš čtvereček. Nad displejem je umístěn reproduktor pro telefonování, pod displejem pak tradiční ovládací panel skládající se z kurzorového ovladače s odděleným středovým tlačítkem, dále dvojice tlačítek pro ovládání telefonu a nakonec dvojice tlačítek pro vyvolání speciální aplikace SlideView (případně Panely při dvojím stisknutí), respektive potvrzovací tlačítko OK na straně druhé. Ve spodní polovině přístroje je umístěna pevná čtyřřádková QWERTZ klávesnice a úplně dole v pravém rohu najdeme i malý otvor mikrofonu.



Při pohledu na zadní stranu nás zaujme především objektiv třímegapixelového digitálního fotoaparátu a mřížkou chráněný systémový reproduktor v horní polovině přístroje. Těsně u horního okraje narazíme na otvor pro stylus a samotný stylus, který především kvůli malému displeji rozhodně není na okrasu. Po sundání krytu baterie, který má ve své dolní části dvojici otvorů pro přichycení řemínku, nalezneme na levém boku otvor pro microSD kartu, mikrospínač pro provedení resetu a pod baterií pak i klasický slot pro SIM kartu.



Boční hrany nabízejí klasiku, na levé hraně to je konektor pro připojení microUSB kabelu, na pravé hraně je pak umístěna dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti. A pokud hledáte konektor pro připojení sluchátek, najdete ho na horní hraně, hned vedle tlačítka pro zapnutí/vypnutí, které kromě toho slouží i pro uzamčení přístroje.
reklama