Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung Galaxy S5: pokrok, nebo stagnace?

6.3.2014, Jan Vítek, preview
O telefonu Samsung Galaxy S5 se toho v posledních měsících namluvilo až moc. Spekulovalo se především o displeji s rozlišením 2K, který odstartuje další kolo zvyšování rozlišení, ovšem Samsung tentokrát zůstal při zemi. Co to tedy znamená?
Už to vypadalo, že letošní rok ve světě hi-end chytrých telefonů bude rok rozlišení QHD (či WQHD), konkrétně tedy 2560 x 1400. Měli jsme se tak dočkat telefonů s displeji, jejichž počet bodů na palec daleko přesáhne hodnotu 500 ppi, což lze ale již objektivně označit za zbytečný luxus. Nakonec se nic takového nestalo, tedy alespoň prozatím v případě nové generace telefonů Samsung. Řada uživatelů tedy očekávala telefon s bezprecedentními specifikacemi, který bude nabušený novými aplikacemi, ovšem namísto toho se představil model, jenž na první pohled snadno zapadne mezi jiné modely od konkurenčních výrobců. Nebo snad ne?



Samsung Galaxy S5 tedy nenabídne nic opravdu výjimečného, čím by ihned upoutal oko potenciálního zákazníka. To takový LG G Flex, na nějž jsme se podívali nedávno, láká zákazníky na zahnuté tělo a zadní povrch se samohojícím se povrchem a ač je kvůli tomu přehnaně drahý, jasně demonstruje snahu firmy LG přinášet inovace a přitáhne pohledy veřejnosti, které mohou posléze sklouznout třeba k modelu LG G2. To je stejně jako Galaxy S5 u Samsungu vlajkový model firmy LG.

Ovšem to neznamená, že Samsung si nepřichystal nic nového a vyrobil telefon, který nijak nebude vyčnívat. Zmínit můžeme čtečku otisků prstů, senzor srdečního tepu, ale i novou řadu příslušenství v podobě druhé generace hodinek Samsung Gear 2 nebo zbrusu novou třídu náramků Samsung Gear Fit. Pokud bychom tedy měli novou generaci vlajkového modelu Galaxy S nějak charakterizovat, pak by to bylo asi jeho zaměření na fitness a biometriku. S tím pak jde ruku v ruce i to, že Galaxy S5 je odolný vůči vodě a prachu.


Specifikace a vlastnosti Galaxy S5


Od Galaxy S5 se očekávalo, že nabídne kovové tělo či alespoň možnost si vybrat model s kovovým tělem, ale ve skutečnosti tu je pouze a jen plast. To Samsung obvykle obhajuje odkazováním na výhody v nižší hmotnosti a ceně. Zaměřme se ale už na specifikace:

Samsung Galaxy S5
Konstrukce
Typ
5,1" smartphone
Rozměry (VxŠxH)
142 x 72,5 x 8,1 mm
Hmotnost
145 g
HW klávesnice
Ne
Software
Operační systém
Android 4.4.2 "Kit Kat"
Nástavba výrobce
Ano - TouchWiz
Hardware
Typ čipsetu
Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801
Procesor
čtyřjádrový 2,5 GHz Krait 400
Grafické jádro
Adreno 330
Operační paměť
2 GB
Vnitřní paměť
16/32 GB eMMC
Slot na kartu
Micro SD až 128 GB
Typ SIM
Micro-SIM
Displej
Velikost displeje
5,1" (1920 x 1080)
PPI
432
Počet barev
16 milionů
Technologie displeje
Super AMOLED
Krytí displeje
Corning Gorilla Glass 3
Fotoaparát
Přední kamera
2 Mpix
Zadní kamera
16 Mpix (5312 x 2988), 1/2,6" senzor, HDR, stabilizace
Autofocus
Ano
Blesk
Ano (1x LED)
Video
1080p (30 nebo 60 FPS), 2160p (30 FPS)
Baterie
Kapacita
2 800 mAh Li-pol
Vyměnitelná baterie
ano
Bezdrátové nabíjení
ano
Doba hovoru
až 21 hodin
Pohotovostní doba
až 390 hodin
GSM a bezdrátové technologie
GSM
850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
EDGE
Ano (Class 12)
HSDPA
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
4G LTE
ano (záleží na trhu)
Wi-Fi
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Bluetooth
4.0 s A2DP, EDR, LE
NFC
Ano
Navigace
A-GPS, GLONASS
FM tuner
Ano
Ostatní
Barevné varianty
černá, bílá, modrá, zlatá
Informační dioda
-
Micro USB
Micro USB 3.0, USB-OTG, USB Host
Výstup pro sluchátka
Ano
Senzory
akcelerometr, gyroskop, proximity, kompas, barometr, teplometr, vlhkoměr, gesta, snímač srdečního tepu a otisků prstů
Ostatní
50 GB na Dropbox
odolný vůči prachu a vodě (IP67)
funkce krokoměru

Z pohledu na ně je celkem jasné, že pokud něčím Samsung Galaxy S5 vyčnívá, pak je to nabídka různých senzorů, mezi něž nyní přibyl snímač otisků prstů a také senzor srdečního tepu. V prvním případě je to jasné, otisky prstů můžeme využít pro zabezpečení telefonu, respektive jeho odemykání. Senzor samotný je umístěn v dolní části displeje hned nad fyzickým tlačítkem Home. V druhém případě už je představa o fungování trochu nejasná. Senzor srdečního tepu může dobře fungovat třeba u zmíněných chytrých hodinek nebo náramků, které se bezprostředně dotýkají našeho těla, ale jak má fungovat u telefonu?



Samotný senzor je umístěn na zadní straně hned vedle LED blesku a skutečně nefunguje tak, že by dokázal měřit tep třeba jen tak v kapse. Musíte spustit aplikaci S Health a přiložit na senzor nejlépe prst. Až pak vám telefonmůže změřit tep, takže taková výbava bude rozhodně praktičtější právě na chytrých hodinkách či na náramku, kde bude možné měřit tep i dlouhodobě. Nicméně zaměření Samsungu na fitness je zcela zřejmé a dokládá to také funkce krokoměru, díky níž si budeme moci snadno změřit, kolik toho denně nachodíme a součástí S Health 3.0 je také osobní trenér a logy zaznamenávající cvičení.

Tělo telefonu pak dle označení IP67 má bez problémů vydržet půlhodinovou koupel v hloubce jednoho metru, takže pokud si s ním zaplavete, nemělo but se mu nic stát. USB konektor tak dostal i svůj kryt. Novinkou je také facelift rozhraní TouchWiz, které má být jednodušší a s novou grafikou uzpůsobenou právě designu těchto telefonů. Základem ale je moderní a plnohodnotný Android 4.4 Kit Kat, který může být doplněn o širokou nabídku aplikací od Samsungu, kam patří S Note, S Planner, S Voice, S Finder a další. Zprávy hovořící o tom, že jejich nabídka bude velmi omezena a vybírat se budou jen ty nejdůležitější tedy byly v podstatě pravdivé. Jde o to, že tu nebude předinstalovaný Samsung Hub a řada dalších aplikací, které si ale budeme moci stáhnout.



Hlavní hardwarová výbava spoléhá na 2,5GHz čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801, 2 GB RAM, 16 nebo 32 GB paměti plus až 128GB microSD, 16Mpix kameru schopnou natáčet i v rozlišení 2160p a 2800mAh baterii. To jsou velmi slušné specifikace, ovšem telefon s nimi z dnešního hi-endu nijak nevyčnívá. Máme tu ale také jistý Download Booster, jenž dokáže kombinovat propustnost rozhraní Wi-Fi 802.11ac a LTE, aby mohl data stahovat teoreticky rychlostí až 650 Mbps, ovšem praktické využití takovéto funkce je velmi diskutabilní, zvláště v našich končinách.
 
Kamera tedy má rozlišení 16 Mpix a k tomu schopnost natáčet videa v rozlišení 2160p, a to v plných 30 snímcích za sekundu. Samsung se chlubí, že zaostřit dokáže téměř okamžitě, konkrétně tedy během 0,3 sekundy (3x rychlejší než u Galaxy S4), což umožní být při focení velmi pohotový. Samsung však nijak nemluví o tom, jak dobrá bude kamera při nízkém osvětlení, což je něco, v čem jeho telefony příliš nevynikají. Máme tu ale podporu HDR fungující i ve videích, selektivní ostření, které nám umožní vybrat zaostřenou oblast až po pořízení fotografie a také je tu nový nástroj Virtual Tour, která dává dohromady 360° záběry okolí, čili pracuje podobně jako Google Photo Sphere.


Baterie nemá kapacitu, jež by dnes patřila mezi ty nejvyšší, ale Samsung má jeden trumf a tím je režim Ultra Power Saving Mode. Ten se možná stane stejně jako S Health 3.0 i součástí jiných telefonů, ale nepředbíhejme. Tento režim slibuje zdvojnásobení výdrže, což konkrétně znamená, že na posledních 10% kapacity má baterie udržet telefon při životě ještě dalších 24 hodin. Jde se na to přitom jednoduše. Telefon povypíná všechno co jde a navíc vypne barvy, čili obrazovka bude ukazovat jen odstíny šedé. Pokud se ale nebudeme o výdrž baterie moc starat, měla by nám poskytnout dostatek energie pro 10 hodin surfování po webu nebo 12 hodin přehrávání videa.


První ohlasy


Telefon Galaxy S5 ještě není na trhu, a tak je ještě brzo se podívat na to, jak jej hodnotí první majitelé a recenzenti. Nicméně specifikace jsou už známy, stejně jako podoba, a tak se objevují už celkové názory na tuto novinku. Leckoho zaujal design telefonu a především rovnoměrně rozmístěné důlky na zadní straně, které připomínají náplast. V dalších reakcích jsou hodnoceny hardwarové specifikace, takže někteří jsou zklamaní z toho, že tu máme "jen" Full HD, plastové tělo a v podstatě žádnou hardwarovou bombu. Jiní si ale všímají věcí, které nejsou na první pohled tak patrné. Jde právě o nabídku senzorů, odolnost vůči vodě a prachu, zmíněný ultra power saving mode a rozhodnutí nezatěžovat uživatele tzv. bloatwarem, čili předinstalovaným softwarem, který možná ani jednou nespustí.

Dalším tématem je srovnání s modelem S4 a otázka, zda se vyplatí upgrade. Je celkem jasné, že dnes už jsou chytré telefony na takové úrovni, že i staré modely mají stále co nabídnout i z hlediska výkonu a funkčnosti, a přechod na novější model tak nemusí dávat smysl. Právě proto se na S5 těší spíše ti, kteří vlastní model S3 nebo dokonce S2 a majitelé S4 mohou být na jednu stranu zklamaní, ale na druhou stranu nemají moc důvodů k tomu, aby utráceli za nový telefon.

Uvidíme tedy, jaký úspěch bude Galaxy S5 mít po vstoupení do prodeje, což se stane 11. dubna. Nyní se můžeme už pomalu zaměřit na to, co nabídne nový HTC One 2, který se má představit 25. března v Londýně. Firma HTC se totiž nechala slyšet, že majitelé Galaxy S5 budou svého rozhodnutí litovat, takže by měla přijít s něčím, čeho její zákazníci rozhodně litovat nebudou.
reklama