Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kapesní elektrárna ME-27A: energie sbalená na cesty

15.10.2009, Pavel Koza, recenze
Při výběru mobilního zařízení zajímá většinu uživatelů především displej, procesor, paměť či podobné parametry, zato kapacita baterie bývá předmětem zájmu jen okrajově. Teprve v situaci, kdy se stav nabití rychle blíží nule a zdroj elektrické energie je v nedohlednu, si uživatelé uvědomí Achillovu patu každého mobilního elektronického zařízení, ale to už bývá pozdě a nefunkční zařízení mezitím může způsobit nemalé potíže.
Kapitoly článku:
  1. Kapesní elektrárna ME-27A: energie sbalená na cesty
  2. Popis a parametry Akubloku AB-27, praktické zkušenosti, cena, závěr

Popis a parametry Akubloku AB-27


Jak již bylo řečeno, Akublok je nejdůležitějším prvkem celé Kapesní elektrárny. Díky rozměrům 91 x 68 x 18 milimetrů se celkem bez problémů vejde do jakéhokoliv zavazadla a v případě nouze i do kapsy u kalhot, tedy pokud ho nechcete nosit v dodávaném pouzdře. Hmotnost Akubloku (180 gramů) je sice trochu vyšší, ale akumulátory jsou prostě těžké, s tímto faktem je nutné se smířit. Tělo Akubloku je vyrobeno z tvrdé umělé hmoty, při čelním pohledu je horní hrana kovová (chladič) a slouží pro odvádění tepla při nabíjení.



Tělo elektrárny (Akubloku) se skládá ze čtyř článků NiMH Sanyo HR-3U Superlattice Alloy EVO 2700 mAh a řídící elektroniky. Velkým rozdílem oproti masově rozšířeným elektrárnám čínského původu je absence měniče na výstupu, který se velmi negativně podepisuje na celkové účinnosti zařízení. Díky tomuto řešení lze z Akubloku bez problému odebírat proud větší než 2A a dobíjet tak zařízení s velkým odběrem.



Řídící elektronice dominuje mikrokontroler, který se stará o vše potřebné. Kontroluje teplotu akumulátoru a teplotu chladiče, aby nedošlo k poškození či požáru, hlídá napětí akumulátoru, aby nedošlo k přílišnému vybití a v neposlední řadě kompletně řídí nabíjecí proces dle aktuálních podmínek, což umožňuje využití široké škály zdrojů elektrické energie.



V Akubloku jsou umístěny dva kulaté konektory, na každé hraně jeden. Konektor na pravé hraně je určený pro připojení zdroje elektrické energie a tím pro nabíjení Akubloku, konektor na levé hraně slouží pro připojení USB kabelu a tedy nabíjení dalších zařízení. Oba konektory vypadají na první pohled stejně, ale destruktivní záměny se není třeba obávat, neboť nabíjecí adaptér lze připojit pouze tam, kam patří. Výstupní USB kabel lze sice zapojit do obou konektorů, avšak případná záměna neznamená žádné nebezpečí. Navíc grafický návod na přední straně zařízení dává celkem jasnou nápovědu, kam který kabel patří.

Posledním zajímavým prvkem na těle Akubloku je stavová LEDka, která umí svítit zeleně, oranžově a červeně, a blikáním je schopna v pěti úrovních vyjádřit stav baterie během nabíjení dalších zařízení, tak i stav dobíjení samotného Akubloku.


Praktické zkušenosti


Kapesní elektrárnu jsem testoval delší dobu a výsledek je jednoznačný - prostě funguje. Pro nabíjení jsem používal dodávanou nabíječku se zhruba šestihodinovou nabíjecí dobou. Zkoušel jsem i silnější zdroj a tam už bylo potřeba Akublok chladit položením na nějaký kovový předmět, aby nedocházelo k omezení nabíjecího proudu (všechny tyto stavy jsou indikovány stavovou LEDkou). Tímto způsobem se nabil Akublok zhruba za krásné dvě a půl hodiny. Pokud nebyl Akublok při nabíjení stejným zdrojem chlazen, asi během minuty začal indikovat omezení proudu a celková doba nabíjení se protáhla na cca šest hodin, což odpovídá nabíjení standardně dodávanou nabíječkou.



Při samotném nabíjení zařízení, příslušenství a dalších spotřebičů pomocí Akubloku už záleží jen na účinnosti nabíjecích obvodů těchto zařízení. Ta rozhoduje, kolik se přenese energie do baterie nabíjeného přístroje a kolik se bez užitku promění na teplo. Zkoušel jsem asi pět různých zařízení, většinou HTC Touch Diamond, ale i MP3 přehrávač SanDisk nebo GPS modul Navilock a nabíjení všech těchto zařízení probíhalo bez problémů. Konkrétně například 900 mAh baterii Diamonda jsem byl schopen nabít 2x úplně a třetí cyklus proběhl zhruba z jedné čtvrtiny, pak se Kapesní elektrárna odmlčela. Pokud jsem zkusil zařízení s baterií 1500 mAh, tak se z Akubloku nabilo jednou úplně a pak zhruba z jedné třetiny.

Rychlost nabíjení je díky schopnosti Akubloku dodávat vyšší proud než 0,5 A vyšší, než při klasickém nabíjení z USB, a blíží se nabíjení originálním zdrojem dodávaným se zařízeními. Praktická je rovněž možnost dobíjet Akublok a zároveň z něj nabíjet nějaké zařízení, pak se ovšem podle použitého zdroje může výrazně protáhnout doba nabíjení.


Cena


Na stránce autora Kapesní elektrárny je elektronický obchod, kde si celý set skládající se z Akubloku, kabelu, zdroje elektrické energie a pouzdra na zip můžete zakoupit za 1350 Kč včetně DPH. Je ale možné koupit jednotlivé části samostatně, případně další příslušenství jako solární panel nebo autoadaptér.

Pokud tedy víte, co přesně požadujete, můžete si sami nakonfigurovat sestavu, která Vám vyhovuje. Jezdíte-li třeba na dlouhé cesty na kole a k zásuvce se dostanete jednou za čas v restauraci během oběda, vyberete si místo standardního nabíjecího adaptéru ten výkonnější a máte jistotu, že než se najíte, nashromáždíte spoustu potřebné energie pro další navigaci atd. Se solárním panelem z e-shopu za 1558 Kč včetně DPH je podle RuFi možné na plném slunci nabít Akublok do deseti hodin, což je ohromné množství energie za krátký čas, vezmeme-li v úvahu, že tím nabijeme HTC Touch Diamond hned dvakrát a ještě kousek zbyde.

A aby toho nebylo málo, jako bonus nabízí RuFi každému čtenáři Ce4you slevu 100 Kč za každý Akublok, nebo sestavu s Akublokem. Stačí jen připsat před dokončením objednávky do "vzkazu prodejci" poznámku "sleva pro čtenáře ce4you", aby to věděl. Pokud máte nějaké dotazy či pochybnosti, můžete se obrátit přímo na autora zařízení.


Závěr


Závěr recenze bude krátký - Kapesní elektrárna prostě funguje. Pokud hledáte nějaký náhradní zdroj elektrické energie na cesty, stojí tento výrobek za zvážení. Samozřejmě si ale nejdříve musíte ujasnit, jestli je právě toto řešení pro vaše potřeby vhodné. Někomu může vyhovovat spíš originální náhradní baterie ke konkrétnímu zařízení, ale pokud potřebujete na cestách dobíjet víc než 2 takováto drobná elektronická zařízení, koupě originálních baterií už může být příliš nákladná.
reklama