Nokia Lumia 920: návod, jak vyměnit prasklé sklo

Nokia Lumia 920: návod, jak vyměnit prasklé sklo
, , návod
Upadl vám telefon tak nešťastně, že se vám po skleněném krytu displeje rozlezl pavouček? Pak máte několik možností: zbavit se jej, smířit se s tím, zaplatit si opravu nebo se o ni pokusit svépomocí. A právě o této čtvrté možnosti bude dnešní článek.
Kapitoly článku:
 1. Nokia Lumia 920: návod, jak vyměnit prasklé sklo
 2. Rozebrání telefonu
 3. Náhrada skla a závěrreklama

Tvrdé, ale křehkéZákazníci dnes při kupování chytrého telefonu hledí na řadu vlastností a specifikacím, mezi nimiž je rovněž kvalita skla kryjícího displej, přičemž obyčejně mluvíme o produktech americké firmy Corning, a to především Gorilla Glass. Setkat se můžeme s první, druhou, či nejlépe třetí generací těchto skel. První generace přišla na trh před třemi lety a dostala se do celkem 200 milionů koncových zařízení. Druhá generace se mohla pochlubit o pětinu nižší tloušťkou a větší pokrok přinesla až třetí generace, čili Gorilla Glass 3 s jistou technologií NDR - Native Damage Resistance. Ta slibuje třikrát vyšší odolnost v porovnání s druhou generací a také vyšší flexibilitu.

A právě flexibilita je kamenem úrazu těchto odolných skel. Ta, jak si později na vyměněném skle vyzkoušíme, jsou odolná především proti poškrábání, i když samozřejmě také nevydrží všechno. Jenomže jejich problém je v křehkosti, a tedy odolnosti vůči nárazům. Přeci jen jde o sklo. Pokud se vám tedy povedlo svůj telefon upustit tak, že kryt displeje popraskal, pak v tom rozhodně nejste sami. Krom očividných řešení tu existuje možnost, že si telefon opravíte sami.
- Lumia 920 s ochranným sklem Gorilla Glass 2 vybaveným dotykovou vrstvou -


A proč byste to měli dělat? Ze dvou hlavních důvodů - nebudete jej muset dát z ruky a čekat na opravu, což se hodí především tehdy, když je dotykový displej ještě ve stavu, kdy se dá používat. Druhým důvodem je cena, neboť taková oprava vás může přijít klidně už na více jak polovinu ceny nového telefonu (to v případě Lumie 920), přičemž sami to můžete zvládnout za zlomek ceny opravy v servisu. Jsou tu ale samozřejmě také jistá úskalí. Jednak jde o to, že takovým zásahem se dobrovolně připravíte o záruku, pak tu jsou technické obtíže, na něž se podíváme později a pak tu je také otázka toho, jak kvalitní bude náhradní díl. Nejde pouze o sklo, ale také o dotykovou vrstvu, která je jeho nedílnou součástí.
- popraskané sklo displeje na Lumii 920 - klikněte pro zvětšení -


Nyní již budeme mluvit výhradně o telefonu Nokia Lumia 920 (recenze) a výměně jeho skla Gorilla Glass 2, přičemž se při této příležitosti samozřejmě podíváme do jeho útrob. Daleko jednodušší možností je vyměnit celý displej i se sklem, neboť to je k němu přilepeno. Tato možnost je sice dražší, ale její výhodou je, že na ní v podstatě není co zkazit. Vedle toho se v průběhu rozebírání telefonu rovněž dozvíme, jak vyměnit zadní kryt, baterii či boční tlačítka.

Upozorňuji, že pokud se do výměny skla či jiné komponenty pustíte, činíte tak na vlastní nebezpečí a pokud si tím skutečně nejste jisti, raději svěřte tuto práci autorizovanému servisu.


Co budeme potřebovat?V prvé řadě je to telefon Lumia 920 s prasklým sklem, který si můžeme vyrobit v okamžiku. Stačí, když vypadne z kapsy a dopadne na tvrdý povrch tak nešťastně, že to jeho sklo nevydrží. Pak si můžete zanadávat, nafackovat si, zkrátka dle libosti. Pokud se ovšem poté rozhodnete opravit si telefon sami, musíte si v prvé řadě opatřit nové sklo s dotykovou vrstvou, což je investice kolem 700 Kč a nebo rovnou celý displej, jenž se dá sehnat za cca 2000 Kč. Širokou nabídku mají v tomto ohledu zahraniční prodávající na serveru eBay, od nichž se k vám může nová část dostat do týdne, čili na opravu nebudete muset ani moc dlouho čekat.
- až na šroubovák torx T4 bylo vše potřebné v dodávce s novým sklem -


Pokud máte v ruce nový díl, pravděpodobně k němu dostanete také jednoduchou sadu nářadí, která přijde velmi vhod, ovšem nelze se spolehnout na to, že dostanete vše potřebné. Pokud bych si měl vystačit pouze s tím, co přišlo s náhradním sklem, pak by nebylo možné výměnu provést. Šlo především o větší ze šroubováků typu torx a pak tu je jeden větší problém. Sklo je nutné od displeje odlepit, což vyžaduje, abychom ho předem nahřáli na teplotu alespoň 70 °C a následně je nutné chybějící lepidlo v podobě tlustší černé oboustranné lepicí pásky něčím nahradit, aby nové sklo na displeji drželo, nevnikaly pod něj nečistoty a černá páska také zamezuje pronikání světla od podsvícení kolem displeje. Toto je třeba nepodcenit a nejlépe ještě před rozebráním telefonu si sklo vhodně připravit, pro což budete potřebovat kvalitní a asi 1 mm tlustou černou oboustrannou lepicí pásku.

Poslední důležitým nástrojem, který stejně jako lepicí pásku využijeme při výměně samotného skla, je nádoba se stlačeným vzduchem (případně kompresor), abychom před finálním přilepení skla dostali ven všechny nečistoty. Jde to sice i jinak, třeba štětečkem, ale pořádný proud vzduchu je jistotou, kterou v tomto případě bezvýhradně potřebujeme. Krom telefonu a samotného náhradního dílu tedy budeme potřebovat následující:
 • pracovní podložka
 • trsátko či podobný kousek tenkého plastu
 • plastová páčidla
 • malý plochý šroubovák
 • šroubováky torx - T2 a T4
 • přísavka pro uchycení skla displeje
 • zdroj tepla pro zahřátí displeje na 70 °C a víc
 • tlustá černá oboustranná lepicí páska
 • hadřík z mikrovlákna
 • nádoba se stlačeným vzduchem či výkonný kompresor


Nokia Lumia 920
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

reklama
Nejnovější články
Obličej místo prstu? Apple možná našel náhradu za Touch ID Obličej místo prstu? Apple možná našel náhradu za Touch ID
V souvislosti s budoucími iPhony se někdy hovoří o absenci čtečky otisků prstů. Místo toho by mělo být možné telefon odemknout například rozpoznáním obličeje a nedávný nákup izraelského startupu RealFace tyto spekulace jen potvrzuje.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zlevňuje Lumie, polovinu modelů nabízí za méně než 2 000 Kč Microsoft zlevňuje Lumie, polovinu modelů nabízí za méně než 2 000 Kč
Řadě smartphonů Lumia zvoní umíráček, a tak není divu, že jednotlivé modely postupně zlevňují. V oficiálním obchodě Microsoftu lze v současné době sehnat Lumii 435 za 1 399 Kč, další tři modely potom rovněž stojí méně než dva tisíce korun.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Honor V9 byl představen, do Evropy se dostane jako Honor 8 Pro Honor V9 byl představen, do Evropy se dostane jako Honor 8 Pro
Velmi kvalitně vybavený smartphone s Quad HD displejem nebo fotoaparátem schopným „3D modelování“. Tak můžeme v jedné větě představit nový Honor V9, který je určen pro Čínu. Stejný model, ale pod názvem Honor 8 Pro, by se ovšem měl prodávat také v Evropě.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Galaxy Note 7 se nejspíš vrátí na trh. Samsung chce prodávat repasované kusy Galaxy Note 7 se nejspíš vrátí na trh. Samsung chce prodávat repasované kusy
Samsung zvažuje, co udělat s několika miliony phabletů Galaxy Note 7, které má nyní na skladě. Opět se proto začíná mluvit o tom, že výrobce tyto potenciálně nebezpečné kusy opraví a vrátí je na trh.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Apple by mohl příští měsíc ukázat čtyři nové iPady Pro a červené iPhony Apple by mohl příští měsíc ukázat čtyři nové iPady Pro a červené iPhony
Z japonského zdroje přišla zpráva, že Apple příští měsíc uspořádá tiskovou konferenci, na které představí čtyři nové modely iPadu Pro v různých velikostech, nové barevné varianty iPhonu 7 a 7 Plus či nejvyšší paměťovou verzi iPhonu SE.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik