Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Některé smartphony Nokia posílaly data do Číny

22.3.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Finské orgány vyšetřují případ možného porušení GDPR společností HDM Global, některé telefony Nokia totiž měly odesílat uživatelská data na čínské servery. Údajně se jednalo chybu, která měla být opravena začátkem roku.
Společnost HMD Global, která na svých smartphonech užívá značku Nokia, se dostala do problémů ohledně ochrany uživatelských údajů.  Ve svých modelech používá operační systém bez balastu a zbytečných úprav (většinou v rámci programu Android One) a pravidelné bezpečnostní aktualizace. Na trhu s tím slaví úspěch a chce se dostat zpět mezi největší značky, ale nyní přichází první nepříjemnost. Norské veřejnoprávní médium NRK získalo informace, že některé smartphony na evropském trhu měly odesílat data o uživateli, a to na čínské servery. Jedná se tedy o poměrně citlivé téma, kvůli kterému nyní zažívá potíže i konkurenční Huawei.
 
Nokia 7 Plus
 
Tohoto chování si měl všimnout jeden z uživatelů a zjistil, že odesílána jsou data jako souřadnice GPS, číslo SIM karty nebo sériové číslo zařízení. A to vždy, když byl telefon používán, došlo k rozsvícení displeje nebo k odemknutí systému. Informace mířily v nezašifrované podobě na servery, které využívají doménu vnet.cn. Tato doména patří organizaci China Internet Network Information Center spadající pod čínské ministerstvo informatiky a využívá ji státem vlastněný operátor China Telecom. Toto chování je typické pro telefony, které jsou určeny pro čínský trh a pravděpodobně umožňuje tamní vládě kontrolovat své občany. Proč se ovšem toto chování objevilo u evropského modelu Nokia 7 Plus?
 
Nejspíš šlo zkrátka o chybu, kdy se část softwaru pro čínský trh dostala do mezinárodní verze smartphonu. Naštěstí se problém měl objevit pouze u jedné šarže, která zamířila na norský trh. Výrobce problém údajně opravil v rámci nedávné aktualizace, která měla odebrat čínskou aplikaci ze smartphonu. Přesto kauza neunikla finským regulačním orgánům, které zahájily vyšetřování incidentu. Společnost HMD Global totiž měla porušit nařízení GDPR, které vešlo v platnost vloni a považuje číslo SIM karty nebo sériové číslo zařízení za osobní údaj. Celá kauza by tedy nemusela skončit pouze ostudou, ale také tučnou pokutou.
 
Zdroj: Nrkbeta.no


reklama