Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak se orientovat v procesorech od Qualcommu

15.7.2016, Jan Pánek, článek
Qualcomm nabízí několik řad procesorů Snapdragon, v poslední době ale znatelně zhoršil přehlednost v jejich značení. V základu totiž nabízí čtyři a půl řady. Jak se tedy orientovat mezi jeho procesory Snapdragon?
Qualcomm vyrábí celkem 4 hlavní linie procesorů řady Snapdragon 200 (procesory začínající označením s číslicí 2), Snapdragon 400, Snapdragon 600 a Snapdragon 800. Zde platí jednoduché pravidlo, čím vyšší řada, tím větší výkon a pokročilejší technologie. Dále ve článku a i v jiných článcích se můžete setkat s označením např. SD820, což značí Snapdragon 820.

Snapdragon 200 je nejnižší procesorová řada. Nachází se v ní momentálně 4 různé procesory (SD200, SD208, SD210 a SD212), přičemž mají buď 2, nebo 4 jádra. Znovu platí, že čím vyšší číslo, tím lepší, resp. novější model procesoru. Některé procesory z této řady vůbec nemají podporu LTE, ale jde spíše o ty starší procesory, které se dnes téměř nenasazují do telefonů.

Oproti vyšší řadám mají Snapdragony 200 jednu velkou nevýhodu. Jsou totiž postaveny na starších jádrech Cortex-A7 (případně Cortex-A5). Ty jednak nepodporují 64bitové instrukce, ale hlavně mají optimalizovanější verze mezi 64bitovými jádry. Pokud se mezi jádry Cortex neorientujete, využijte našeho velkého průvodce mobilními architekturami.





Při srovnání Cortexu-A7 a novějšího 64bitového Cortexu-A35 má jádro s vyšším označením o 10 % nižší spotřebu, vyšší výkon a menší plochu. Tyto procesory navíc podporují maximálně displeje HD Ready (720p) a 8Mpx zadní snímače. Výrobci tyto procesory moc nepoužívají, v případě Qualcommu bychom spíše doporučili procesor vyšší řady.

Snapdragon 400 je řada určená telefonům střední třídy. Je v podstatě výhradně postavena na jádrech Cortex-A53, která již patří mezi novější 64bitová jádra. Ta sice nejsou tak energeticky úsporná jako Cortex-A7 nebo Cortex-A35, ale řadí se i tak mezi úspornější. Přinášejí ale asi o 50 % více výkonu než v případě jader Cortex-A7.

Tyto procesory jsou buď 4jádrové, nebo ty novější jsou 8jádrové. Další rozdíly jsou na první pohled zřejmé. Zvyšuje se podpora pro vyšší rozlišení fotoaparátu i displeje – na 21 Mpx a Full HD. Zaznamenat lze také Full HD video. Dále se zvedly takty pro paměti RAM a došlo k přechodu na novější generaci rychlého nabíjení.

Se Snapdragonem řady 400 v telefonu neuděláte chybu, protože bude stačit i na hraní mírně náročnějších her, ale zároveň vám z telefonu nebude kapacita baterie ubývat velkou rychlostí. Jde o příjemný kompromis, který by už měl být doplněn aspoň 2 GB paměti RAM.





Snapdragon 600 je řada procesorů pro vyšší střední třídu, Qualcomm v ní ale udělal trochu nepořádek. Rozdělil ji totiž na dvě podtřídy. V té první jsou procesory s číslem menším než 650 a v podstatě konkurují vyšším 8jádrovým procesorům řady SD400. Procesory s číslem 650 a výše potom mají mnohem více výkonu a jsou méně vyspělou alternativou pro řadu SD800.

Snapdragony 649 a nižší jsou vesměs 8jádrové a běží na jádrech Cortex-A53 jako SD400. Jsou ale nataktované na vyšší frekvence, podporují jemnější displeje, vyšší rozlišení fotoaparátu a natáčení videa. Dále mají zase rychlejší spojení s RAM a vyšší modely nabízejí třeba USB 3. generace nebo pokročilejší výrobní proces – 14 nm namísto 28 nm.

Snapdragon 650 a vyšší mají podobné technologie jako nižší řada 600, ale ke čtveřici jader Cortex-A53 mají další čtveřici velmi výkonných jader Cortex-A72. Tato kombinace zajistí nejen dobrý výkon, ale i rozumnou spotřebu, proto se výkonná jádra mohou vypnout a běžet ta méně výkonná, ale energeticky efektivnější.

Nejvyšší řadou jsou Snapdragon 800. Tyto procesory jsou až na dvě výjimky z roku 2015 4jádrové a postavené na vlastních jádrech Qualcommu. Tato jádra jsou efektivnější než ta z nabídky ARMu (tedy Cortexy). Tyto procesory jsou vyrobeny vždy nejpokročilejší technologií, mohou uživit daty až 4K displej, navyšují zase frekvence pamětí RAM, maximální rozlišení fotoaparátu nebo maximální rozlišení nahrávání videa.

Tyto procesory jsou vždy špičkou mezi všemi třídami. Vždy jim konkurují procesory Exynos od Samsungu a Apple se svými čipy, které se dávají pouze do iPhonů. Tyto procesory už nejsou tak efektivní, ale nabídnou zkrátka nekompromisní výkon.

Zdroj: Qualcomm
reklama