Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google Chromebook: letos i na našem trhu?

12.3.2014, Jan Vítek, aktualita
Dnes se zaměříme na počítače typu Chromebook, které jsou na trhu sice již od roku 2011, což ale neplatí pro ten náš. Český trh je zatím Chromebooky zcela neposkvrněný, ale to by se mohlo brzy změnit, takže je čas se podívat, co tato třída obnáší.
Kapitoly článku:
  1. Google Chromebook: letos i na našem trhu?
  2. Chrome OS: hlavní aktér

Historie se opakuje, jen trochu jinak


Chromebooky tedy na našem trhu ještě oficiálně nejsou, takže pokud máte o nějaký zájem, nezbývá než se porozhlédnout v zahraničních obchodech. Nicméně to vypadá, že se letos na našem trhu objeví alespoň jeden model, a tím se má stát Acer C720. To bychom ale předbíhali, takže se zatím podíváme na to, co Chromebooky vůbec jsou, co nabízí a jaké s nimi mají uživatelé zkušenosti.




Samsung Chromebook


V nástupu Chromebooků můžeme vidět jistou analogii s netbooky, které jsou však dnes již mrtvou kategorií. Jedná se také o lehké a přenosné počítače, jejichž výhodou je i nízká cena, ale nevýhodou nízký výkon. Proč si ale Google myslí, že dokáže uspět tam, kde netbooky tvrdě dopadly? Především jde o to, že už je přeci jen jiná doba, kdy máme k dispozici energeticky velmi úsporné procesory, jež už přeci jen nejsou z hlediska výkonu tak marné. Vedle toho může Google těžit ze své široké základny uživatelů zařízení s operačním systémem Android a pak je tu také odlišný přístup firmy, která vydělává peníze především na službách a ne na tržbách za prodaný hardware a operační systém.

Ačkoliv netbooky začaly s operačním systémem Linux, už zakrátko se díky poptávce objevily modely s Windows, které se nakonec staly dominantní. Hardware zase byl založen především na procesorech Atom. Firmy Microsoft a Intel tak ve své době měly zájem na tom, aby se netbooky prodávaly, ale zároveň aby nepožíraly trh klasických notebooků, v němž se točily větší peníze. Microsoft tak připravil levné verze svých OS Windows, jejichž licencování ale podmínil tím, že hardwarová výbava bude omezená a toto omezení platilo v podstatě na všechno. Postupem času se začaly prodávat uniformní netbooky, jež naplno využívaly povolených specifikací. Netbooky tak zamrzly na mrtvém bodě, přestaly se vyvíjet a jejich konec nakonec uspíšil nástup elegantních tabletů, které přinesly nové technologie.





Dnes je tedy již naprosto jiná situace, a to v mnoha ohledech. Když pomineme vyspělejší hardware, tak Microsoft již na tom zdaleka není tak dobře, aby si novou platformu lusknutím prstu přisvojil. Ve světě mobilních zařízení, pokud tedy nepočítáme klasické notebooky, naopak velmi těžko bojuje ,ale za vynakládání značných finančních prostředků na podporu svých mobilních systémů se mu již začíná dařit. Naopak Google se může těšit z dominantního postavení, které je velmi důležitým předpokladem pro úspěch.

Googlu navíc může být celkem jedno, zda jeho Chromebooky poběží na procesorech ARM nebo x86, natož aby si vynucoval v tomto ohledu nějaká omezení. Má zájem především o co největší penetraci trhu svými systémy a o rozšíření na nových trzích, neboť nevydělává peníze na prodaných zařízeních, ale na tom, že je jejich majitelé používají i s příslušnými službami. To je spojeno s faktem, že Chrome OS se stejně jako Android velmi spoléhá na online služby, k čemuž je zapotřebí také příslušná konektivita. To je také důvod, proč se Chromebooky dosud prodávaly na vyspělých trzích a především v USA.





Je tu také druhá strana mince, a to uživatel a jeho pohled. Budou pro něj malé a levné notebooky opět atraktivní i vedle daleko rozšířenějších tabletů? Když se podíváme na hlavní rozdíl mezi těmito dvěma zařízeními, je to především hardwarová klávesnice. Tu pak můžeme vidět ne jako vstupní zařízení, díky němuž by byl počítač vhodnější pro zábavu, ale spíše pro práci. S tím ostatně souhlasí i fakt, že Chromebooky si v předchozím roce kupovaly dvakrát častěji firmy než běžní uživatelé. Není pak ani divu, že Chromebooky doplnily i stolní verze, a to minipočítače Chromebox nebo Chromebase, což je typ All in One vybavený monitorem.


Hardware


Výhodou Chromebooků tedy je, že mohou pracovat na různých platformách, a to procesorech x86 i ARM. Chrome OS tak může běžet na nejvýkonnějším desktopovém Core i7 i na úsporném procesoru ARM, konkrétně například Samsung Exynos 5 Dual, který se uplatnil u modelů HP Chromebook 11 či Samsung Series 3. Drtivá většina těchto počítačů ale využívá procesory Intel řad Celeron či Atom, neboť má přeci jen jít o levné počítače s dlouhou výdrží na baterie a moderní procesory Intel se již mohou svou úsporností srovnávat i architektuře ARM.

Na aktuální nabídku Chromebooků se můžete sami podívat. Jejich cena začíná na 179 USD, čili cca 3600 Kč a ve všech případech je v nabídce také 100 GB prostoru pro data na Google Drive, a to po dobu dvou let. Zajímavé také je, že každý model Chromebooků má svůj unikátní kódový název. Ty budu uvádět v závorkách za oficiálním označením. Ovšem pod jedním takovým označením se může ukrývat řada různých konfigurací, což tak trochu přehání Acer, který pod modelem C710 v roce 2012 nabízel 15 různých verzí, kteér

Mezi novinky patří Toshiba Chromebook CB30 (Leon) s 13,3" obrazovkou. Tento počítač je založen na procesoru Celeron 2955U stejně jako řada dalších nových Chromebooků. Jedná se o procesor z generace Haswell, který patří mezi ULT procesory a jako takový má spotřebu pouze 15 W. Nabídne přitom dvě jádra o taktu 1,4 GHz bez turba, 2 MB L3 cache a šestishaderovou HD Graphics na 200 - 1000 MHz. Procesor s takovými specifikacemi se tedy skutečně zdá jeko velmi vhodný pro daný typ počítačů, protože nabídne ještě slušný výkon a nízkou spotřebu. Toshiba pak pokračuje s výbavou 2 GB operační paměti, 16GB SSD, displeje o rozlišení 1366 x 768 a baterie s výdrží až 9 hodin.




Toshiba Chromebook


Takto vypadá v podstatě etalon moderního Chromebooku, neboť jiné modely představené v poslední době se moc neliší. Je tedy pravda, že jde spíše o 11,6" notebooky, ale jinak tu máme až na výjimky stejný procesor, dále 2 až 4 GB RAM, stejné rozlišení displeje a podobnou výdrž baterie.

Mezi zmíněné výjimky z poslední doby patří jednak HP Chromebook 11 "Daisy Spring", jenž je založený na ARMovém SoC Samsung Exynos 5 Dual. Jedná se o již starší 32nm čip z roku 2012, který se skládá ze dvou 1,7GHz jádrech ARM Cortex-A15 a GPU Mali-T604. Vedle toho tu je také Google Pixel (Link), jenž díky svému hardwaru stojí vysoko nad ostatními modely. Má totiž procesor Core i5-3427U pracující na frekvenci až 2,8 GHz a využívající HD Graphics 4000. U Chromebooků je také bezprecedentní rozlišení jeho 12,9" displeje, konkrétně 2560 x 1700 pixelů a k zahození není ani 1 TB prostoru na Google Drive po dobu 3 let zdarma.




Google Pixel


Nicméně Chromebooky mají spíše podobný hardware, než aby se od sebe výrazně lišily, což tedy není nutně na škodu. Jde také o to, že více než na hardwaru v tomto případě záleží na softwaru.
reklama