Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

ARM zrychluje, až 2,8GHz proceosr Cortex-A73 pro smartphony

1.6.2016, Milan Šurkala, aktualita
Společnost ARM představila novou architekturu procesorů Cortex-A73. Ta se dočkala výraznějšího přepracování, což má zvýšit výkon. Možnost vyrábět čip 10nm FinFET technologií má zase znatelně snížit spotřebu.
ARM nyní představuje novou architekturu mobilních procesorů Cortex-A73, která nahrazuje starší Cortex-A72. Jak je obvyklé, má přinést vyšší výkon při nižší spotřebě, což se u mobilních systémů rozhodně více než hodí. Dnešní zařízení čím dál častěji budou pracovat s virtuální realitou nebo Ultra HD rozlišení, takže výkon je určitě potřeba. Novinka má dosahovat frekvence až 2,8 GHz, což je skutečně velmi vysoké číslo. Přitom má být o 20-30 % úspornější a s plochou pouhých 0,65 mm2 je také nejmenším procesorem (při výrobě 10nm technologií). Je dokonce o 25 % menší než Cortex-A72.


ARM Cortex-A73


Základem je tedy 32/64bitové CPU se 64kB L1 cache pro instrukce a 32-64 kB L1 cache pro data. ARM zapracovalo na předpovídání skoků a out-of order zpracovávání instrukcí. Byl i zvýšen výkon jednotky NEON, která podporuje SIMD instrukce (obdoba MMX, SSE a AVX na architektuře x86). Tyto instrukce jsou využívány zejména při zpracovávání multimediálních dat (audio, video, obraz). K dispozici může být sdílená L2 cache s velikostí až do 8 MB. ARM také zlepšilo paměťovou propustnost o 15 %.


ARM Cortex-A73 architektura


Procesory pochopitelně podporují konfiguraci big.LITTLE, tedy párování s jinými čipy. Je možné je kombinovat např. s ARM-Cortex-A53 u výkonnějších modelů nebo s Cortex-A35 u procesorů pro mainstreamové smartphony. Šestijádrová varianta Cortex-A73 by měla být o 30 % výkonnější než osmijádrová verze Cortex-A53 ve vícevláknových aplikacích a dvakrát tak rychlejší v jednovláknových.


ARM Mali-G71 GPU


Spolu s tím ARM představilo také nový grafický čip ARM Mali-G71. Ten by měl být vhodnější pro virtuální a rozšířenou realitu nebo 3D hry. Podporuje API jako jsou Vulkan nebo OpenCL 2.0. Využívá nové architektury Bitrost, která atomizuje blok instrukcí do jedné, což vylepšuje spotřebu (efektivita byla celkově zlepšena o 20 %). ARM také zlepšilo práci s prostředky a snáze se lze přiblížit ke 100% vytížení všech částí čipu. Mali-G71 dále umožňuje použít až 32 výpočetních jader (starší verze končily na 16) a vytvořit tak skutečně velmi vysoký grafický procesor. První telefony s novými procesory by se měly objevit počátkem roku 2017.

Zdroj: arm.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama