Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

ZTE vyrobí smartphone ovládaný očima, který půjde přilepit na zeď

24.10.2016, Jáchym Šlik, aktualita
ZTE před časem spustilo projekt, v rámci kterého sbíralo od svých fanoušků nápady na inovativní zařízení. Potom sami fanoušci zvolili vítěze, kterým se stal smartphone sledující pohyb očí vybavený “samolepícími” zády a displejem zabraňujícím šmírování.
Project CSX byl program, v rámci kterého se čínský výrobce ZTE ptal komunity svých fanoušků na nápady, které by mohly inovovat trh se spotřební elektronikou, především mobilními telefony a nositelnými zařízení. Cílem tedy nebylo přijít s nejlépe vybaveným smartphonem světa, ale s něčím novým. Ve druhé části programu potom fanoušci pro jednotlivé nápady hlasovali. Skoro třetina z nich se rozhodla pro projekt smartphonu, který je vybaven dvojicí předních kamer sledujících pohyb očí.

Účelem je usnadnit ovládání telefonu. Pokud si například uživatel prohlíží webovou stránku, telefon pozná, kdy je potřeba text posunout. Jedna kamera se nachází standardně nad displejem, druhá pod ním. Obě využívají laserové ostření a snímají ve větší vlnové délce blížící se infračervenému spektru. Sledují odraz světla na rohovce a získaná data potom systém využívá k výpočtu směru pohledu. Ovládání pomocí očí není nic úplně nového, už se objevuje třeba v některých noteboocích, ale v telefonech bude takto propracovaný systém použit vůbec poprvé. A jelikož sledování očí nejlépe funguje ve chvíli, kdy je přístroj nehybně opřen či položen, bude k dispozici další vychytávka. Část zadní strany smartphonu má mít speciální povrch, který se přilepí na zeď či nábytek. Bude tedy možné pohodlně číst nebo sledovat videa, aniž by bylo nutné telefon držet v ruce.

Výrobce už údajně zkoumá možnosti samolepících polymerů dva roky, takže se nejedná o žádný nereálný nápad. Celkově je design zadní strany velmi originální, k dispozici mají být navíc výměnné kryty. Ani tady ovšem seznam inovací nekončí. Dalším zajímavým prvkem má být „rozdělená obrazovka“ od Sharpu – zkrátka pouze samotný uživatel uvidí, co se na displeji skutečně odehrává. Zatímco si tedy bude například důvěrně chatovat nebo prohlížet tajné pracovní dokumenty, lidé v okolí sledující displej z jiného úhlu uvidí zcela jiný obsah. I tato technologie už existuje, ale zatím nebyla použita ve smartphonu. Z další výbavy víme o 5,5“ LCD displeji s 2K rozlišením, nejvýkonnějším procesoru Qualcomm Snapdragon, 4GB či 6GB RAM, 16MPx zadním fotoaparátu a poslední verzi Androidu. Na trh se má novinka dostat až v příštím roce, pokud tedy půjde vše podle plánů.

Na závěr dodejme, že v rámci Project CSX mohli fanoušci hlasovat také pro chytré kryty rozšiřující funkce smartphonu, model telefonu s „čistým“ Androidem, potápěcí masku pro virtuální realitu nebo rukavice, které pomohou uživateli s naváděním prstů při učení se nové činnosti (např. hra na klavír) nebo rehabilitaci po úrazu.

Zdroj: Zteusa.com
reklama