Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Zpráva Applu o svém vlivu na životní prostředí, zrecykloval 1000 kg zlata

17.4.2016, Milan Šurkala, aktualita
Na poslední velké prezentaci společnosti Apple bylo hodně slov věnováno vlivu společnosti na životní prostředí a hovořilo se např. o robotu Liam, který recykluje staré iPhony. Apple zveřejnil i zprávu, kde hovoří např. o zrecyklování tuny zlata za rok 2015.
Téma životního prostřední je velmi živé a na poslední velké prezentaci nových produktů společnosti Apple, která proběhla 21. března a byl zde představen např. iPhone SE nebo iPad Pro 9.7, se tomuto tématu věnovali docela dlouho. Hovořilo se např. o robotu Liam, který recykluje staré iPhony. Vedle toho byla nedávno zveřejněna také výroční zpráva, která komentuje vliv společnosti na životní prostředí.

Apple Liam

Zajímavostí je např. to, že za poslední rok se ze starých přístrojů zrecyklovalo 1000 kg zlata a 3000 kg stříbra. To ale zdaleka není vše. Dále to bylo přes 2050 tun hliníku, 1340 kg mědi, 59 tun zinku, 20 tun olova, 18 tun niklu, z běžnějších materiálů tu máme ještě zhruba 6090 tun plastů, 5420 tun skla a téměř 10500 tun oceli.

Apple rovněž zmiňuje, že se snaží o velkou trvanlivost svých zařízení, která by se měla méně kazit (a tím méně nutit k náhradě za nové). Na druhou stranu se Apple jako většina jiných společností snaží uvádět produkty tak, aby v zákaznících vyvolal chuť koupit si ideálně každý rok nový model a nahradit tak stále fungující zařízení. Což už ve výsledku tak moc "zelené" není. Uhlíková stopa společnosti činí pro rok 2015 celkem 38,4 milionu tun CO2. Z tohoto množství tvoří 77 % výroba, 17 % používání samotných produktů uživateli, 4 % doprava a po jednom procentu recyklace a další provozy.

Zdroj: apple.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama