Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Zkrachovalé Vertu rozprodává své zbytky v aukcích

11.8.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Výrobce luxusních smartphonů Vertu minulý měsíc oznámil bankrot a uzavřel svou továrnu ve Velké Británii. Do internetové aukce se nyní dostaly všechny zbylé kusy telefonů včetně kompletní muzejní sbírky.
Vertu, dříve luxusní odnož Nokie a později samostatná společnost, která často měnila vlastníka, nedávno oznámila bankrot. Její turecký vlastník Murat Hakan Uzan nesplatil dluhy věřitelům a Vertu tak ukončilo činnost. Uzavřena byla britská továrna, kde přišlo o zaměstnání na 200 osob. Se smartphony této značky se možná ještě někdy setkáme, ale návrat rozhodně nebude jednoduchý. Likvidátoři se nyní zbavují téměř všeho, co lze zpeněžit. V internetové aukci se tak objevila celá řada luxusních smartphonů, od psoledních představených modelů až po starší kousky. Ceny jsou o něco příznivější, než když byly telefony na běžném trhu, ale stále se nejedná o zrovna levnou záležitost.
 
 
V nabídce lze najít i opravdové klenoty jako model Vertu Signature S pokrytý osmnáctikarátovým zlatem nebo kompletní muzejní kolekci, která zahrnuje 105 nejikoničtějších telefonů této luxusní značky včetně unikátních prototypů. V době psaní článku činila cena této sady vce než 26 tisíc liber, v přepočtu asi 750 tisíc korun. Kromě telefonů je možné v aukci sehnat také výrobní zařízení z továrny Vertu, jako jsou pracovní stoly nebo programovací systémy. Asi nejzajímavější položkou, kterou lze v rámci likvidace koupit, je velká bronzová socha vojáka na koni, přičemž osoba drží místo zbraně logo Vertu. V čase vzniku článku se cena skulptury držela na částce 1 350 liber, tedy necelých 40 tisíc korun.
 
 
Konec společnosti Vertu je o to smutnější, že se její telefony z luxusních materiálů prodávaly za desítky až stovky tisíc korun. Jeden z oficiálních butiků dokonce fungoval v Pařížské ulici v Praze. Uvidíme, zda značka někdy ještě vstane z popela.
 


reklama