Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

ZF, e.GO a Transdev vyvíjejí autonomní vozy pro rok 2020

13.1.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti ZF, e-GO a Transdev se spojily a vytvořily joint venture, který si klade za cíl vyvinout plně autonomní elektrická vozítka pro přepravu cestujících. A chtějí být opravdu velmi rychle hotovi.
Plně autonomní vozidla jsou dnes cílem obrovského množství společností. Aby v tom některé společnosti nebyly samy, vytváří společné podniky, kde si rozdělí práci. To je i případ joint venture e.GO Moove GmbH. Součástí je společnost e.GO jako výrobce elektrických vozidel, firma ZF, kterou známe především jako výrobce převodovek do aut a Transdev, integrátor dopravních řešení. Tyto společnosti si kladou za cíl během jediného roku (tedy už v roce 2020) přinést na trh kompletní řešení plně autonomního elektrického vozidla pro přepravu cestujících.
 
e.GO Mover
 
ZF se např. postará o elektrické motory a pohonný systém, řízení, brzdy, všechny potřebné senzory a počítač ProAI se systémem umělé inteligence. Transdev pak propojí projekt se svým systémem Autonomous Transport System (ATS), vytvoří tedy pro projekt infrastrukturu pro řízení autonomních vozidel i samotnou klientskou aplikaci.
 
Nové joint venture chce začít nabízet své služby ze začátku ve Francii a Německu, postupně by se měl systém dále rozrůstat. Už dnes Transdev provede okolo 11 milionů jízd za den ve 20 zemích po světě. Má už i nějaké ty autonomní systémy v Austrálii, Kanadě, Francii, Nizozemí a USA, přičemž celkově bylo takto převezeno 3,5 milionů lidí a najeto přes 1,6 milionu km. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama