reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Zapomeňte na UMTS, Vodafone jde cestou Wi-Fi

, , aktualita
Zapomeňte na UMTS, Vodafone jde cestou Wi-Fi
Na Mobilmanii právě vyšel článek o tom, že se Vodafone konečně rozhoupal a vyslyšel volání svých zákazníků po rychlých mobilních datech.
Zapomeňte na UMTS, Vodafone jde cestou Wi-Fi
Pravda, jeho řešení je tak trochu jako od Chytré Horákyně, protože sice nabídne rychlá data, ale jinou než očekávanou technologií, nicméně v situaci, kdy efektivně nabízel akorát EDGE (a to ještě ne všude), je každé vylepšení rozhodně vítané. Navíc o to příjemnější, že by pro zákazníky Vodafone mělo být zcela zdarma; pro všechny ostatní "Kámoše" nabídne své služby alespoň 15 minut, potom už jen za poplatek 50 Kč za den.Konkrétně se jedná o záměr Vodafone nabídnout svým zákazníkům místo UMTS, pro které by bylo nutné budouvat novou a velmi drahou infrastrukturu, přístup k Internetu pomocí Wi-Fi hotspotů. A to jak vlastních, tak i spolupracujících firem jako jsou restaurace, kavárny nebo hotely. Pomocí jednoho kódu se tak budete moci přihlásit na mnoha místech (samozřejmě především ve městech) a okamžitě začít surfovat. Pro tuto službu dokonce Vodafone zřídil i vlastní portál, který najdete na adrese wifi.vodafone.cz. Opět velmi sympaticky se jeví slibovaná možnost připojit se nejen svým telefonem (který musí mít českou SIMku s aktivovaným GPRS nebo EDGE), ale po získání kódu i notebookem nebo jiným počítačem s Wi-Fi kartou.

Testování služby má Vodafone v plánu do konce roku a pak se rozhodne, zda bude uvedena do komerčního provozu. Pokud se tak stane, bude to v určitých situacích představovat příjemné zlepšení, ale jak si služba povede v porovnání s konkurenčním 3G je těžké nyní odhadovat. Podle mého názoru je ale toto řešení rozhodně lepší než má T-Mobile se svým naprosto nekompatibilním 4G, takže uvidíme, jak bude celá služba skutečně fungovat v praxi.