Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Záhadný odkaz dělá neplechu v iOS a macOS, na nápravě už Apple pracuje

18.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Především aplikace Zprávy je postižena problémem způsobeným odkazem, který se nyní šíří mezi uživateli iPhonů a dalších zařízení od Applu. Není ani nutné odkaz otevírat, aby způsobil pád aplikace. Co na to Apple?
V roce 2015 byl poprvé zaznamenán podivný problém s označením Effective Power, který při poslání určitého řetězce znaků mohla způsobit restartování iPhonu příjemce. Chyba byla sice už dávno opravena, ale nyní se objevila podobná záhaday která dostala přezdívku chaiOS. Tentokrát jsou postižení nejen uživatele iOS, ale také macOS. A problém je zaviněn na první pohled neškodným odkazem z Github.io. Po jeho odeslání v aplikaci Zprávy (Messages) většinou dochází ke značnému zpomalení této aplikace na zařízení odesílatele i příjemce. Odkaz tedy ani není nutné otevírat – stačí, aby se objevil v konverzaci.
 
 
Při pokusu o návrat do konverzace obsahující odkaz potom může docházet k opakovaným pádům aplikace, které vyřeší až smazání daného vlákna. To je však pouze jeden z možných scénářů, kteří zaznamenali redaktoři webu 9to5mac.com. Při jejich dalších testech se setkali s pádem internetového prohlížeče Safari či nekonečným načítáním. Ojediněle se objevilo chvilkové zaseknutí aplikace Zprávy i celého operačního systému. Na druhou stranu nebyl zaznamenán případ, že by kvůli chybě bylo zařízení trvale poškozeno, nebo musel být kompletně přeinstalován systém. V mnoha případech se však po odeslání odkazu nestalo vůbec nic. Co ovlivňuje chování konkrétního zařízení zůstává záhadou.
 
chaiOS tedy není nijak vyloženě nebezpečné, přesto může uživatelům přidělat vrásky na čele. Problém poprvé objevil Abraham Masri, který o něm informoval na Twitteru a od té by se mezi uživateli šíří jako lavina. Přeposílají si jej mezi sebou ze zvědavosti, nebo pro napálení svých přátel. Je na zvážení každého, zda odkaz přepošle či nikoliv. Engadget.com už získal reakci Applu, který přislíbil vydání softwarové aktualizace opravující tuto chybu během příštího týdne. Do té doby by si měli uživatelé dávat pozor na přijaté odkazy a v případě problémů smazat příslušnou konverzaci v aplikaci Zprávy.
 
 
Tweet, se kterým to všechno začalo. Setkali jste se už na vlastní oči s chybou chaiOS?
 


reklama