Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Záchrana dat na paměťových kartách nebo vnitřní paměti

3.1.2009, Pavel Koza, návod
Zažil to už asi každý uživatel (nejen) mobilního zařízení. Stačí chvilka nepozornosti, drobné přehlédnutí či uklepnutí se a problém je na světě. Ať už jde o důležité telefonní číslo, potřebný dokument nebo "jenom" pár fotek z pěkného výletu, ztráta dat zamrzí vždy.

Jak o data můžeme přijít a jak je potom můžeme zachránit?


A jdeme do finále. Chceme-li nějaká data zachraňovat, logicky o ně nejdříve musíme přijít. I v tomto ohledu máme na výběr, jak si nechtěně uškodit, a podle způsobu ztráty se bude lišit i způsob obnovení. V textu bude zmíněna i trojice utilitek pro obnovu souborů. Většina, obzvlášť sofistikovanějších nástrojů, je k dispozici pouze za peníze, ale někdy je podobná aplikace dodána jako součást paměťové karty (většinou nahrána přímo na kartě), tak se na obsah karty nezapomeňte nikdy podívat, ušetříte.


Prosté smazání souboru


V případě, že jste si soubor pouze smazali, je možnost obnovy velmi vysoká. Soubor se totiž nevymaže fyzicky, ale pouze se o něm v tabulce FAT nepatrně upraví informace. Operačnímu systému se tak sice ihned skryje, fyzicky ale zůstane na kartě až do chvíle, než na jeho místo systém zapíše soubor jiný. Díky tomu je případná obnova takových souborů velmi rychlá, protože chytré obnovovací programy jen najdou ve FAT tabulce takto označené soubory a nabídnou jejich seznam k obnově. Pokud dodržíte v úvodu článku uvedená pravidla, máte velkou šanci s obnovením uspět.



Vzhledem k popsané jednoduchosti je pro obnovu smazaných souborů k dispozici i mnoho freewarových nástrojů. Já po chvilce hledání narazil například na aplikaci SoftPerfect File Recovery, která je jednoduchá, malá, neinstaluje se a je zadarmo. Vyberete si disk a případně zadáte hledanou masku, a po chvilce hledání ze seznamu nalezených smazaných souborů vyberete a obnovíte jen ty potřebné.


Přeformátování karty


Ztráta dat v důsledku přeformátování celé karty je sice o něco méně náhodná, ale zase bývají ztráty výrazně rozsáhlejší. Pro případnou obnovu je ale klíčové, jaký způsob formátování byl použit. Existují totiž dva - rychlé formátování a pomalé formátování. Obnovit data můžeme (bráno z uživatelského hlediska, nikoliv hlediska tajných služeb a podobných organizací;) pouze po rychlém formátování. To totiž neudělá nic jiného, než že přemaže FAT tabulku (jinými slovy vymaže z knihy obsah) a všechno ostatní nechá beze změny na pokoji. Pomocí vhodné aplikace je tak možné data celkem úspěšně rekonstruovat, jen to už bude trvat výrazně déle, než u smazaných souborů. Naopak pokud jste použili pomalé formátování, které kromě samotné FAT tabulky jednotlivé clustery reálně přepíše (čímž mimo jiné otestuje jejich funkčnost), máte bohužel smůlu.

Rekonstrukce dat u přeformátované karty je mnohem náročnější, což mimo jiné znamená i složitější a hlavně dražší nástroje pro jejich záchranu. Většina komerčních programů, jejichž cena se většinou pohybuje kolem 50 amerických dolarů, naštěstí nabízí téměř plně funkční demoverzi, která zvládne otestovat disk a zobrazit všechna nalezená data, pouze je jaksi nenabídne plně obnovit. Přesto tak můžete bez problému vyzkoušet několik aplikací a vybrat si tu, která v daném případě nabízí nejlepší výsledky. A pokud přeci jen hledáte něco zdarma, zkuste aplikaci PhotoRec, která nabízí mnoho vlastností a srovnatelné výsledky s komerčními aplikacemi, jen je poněkud složitější na ovládání.



Jako zástupce komerčních aplikací s přívětivým grafickým uživatelským rozhraním bych uvedl aplikaci Data Recovery Wizard Professional. Píši "uvedl" a nikoliv "doporučil", protože předmětem tohoto článku nebylo vybrat tu nejlepší a nejúžasnější aplikaci pro záchranu dat, ale ukázat, jakým způsobem se data vůbec dají zachránit. Pro účely tohoto článku jsem jen chvíli hledal na Googlu a když jsem narazil na tuto aplikaci, stáhl ji a použil ji.



Data Recovery Wizard Professional nabízí jednoduché uživatelské rozhraní, vše se řeší pomocí grafického průvodce. Aplikace pracuje ve třech režimech - jednoduché obnovení smazaných souborů (tedy to samé, co freewarová aplikace v předchozí kapitole), kompletní obnovení (to budeme potřebovat) a obnovení oddílu (to pro paměťové karty není potřebné). Proces kompletního obnovení je pěkně přímočarý. Vyberte si disk (kartu), kde chcete obnovení provést a necháte program prozkoumat celý disk a vyhledat existující soubory. A to je také místo, kde se většina programů bude lišit nejvíce. Pro nalezení souborů totiž aplikace musí daný typ (obrázek JPEG, dokument Wordu DOC atp.), respektive jeho hlavičku, znát, musí ho v té změti znaků poznat. Například právě tato aplikace si neporadí s prostým textovým TXT souborem, což mě osobně celkem překvapilo; freewarový PhotoRec to zvládl bez problémů. Jakmile je karta prohledána, zobrazí se seznam nalezených souborů a vy si můžete vybrat ty, které chcete obnovit. Většinou sice přijdete o jejich původní název, ale to je jen drobnost; po obnově si je můžete zase přejmenovat.



A tím je celý proces u konce. Obnovené soubory si můžete zkontrolovat, přejmenovat a samozřejmě zazálohovat. Pokud nejste s výsledkem spokojeni, můžete zkusit najít jinou aplikaci a celý proces zopakovat.


Přeformátování rozšířené vnitřní paměti FlashROM


Asi každé zařízení mající rozšířenou vnitřní paměť FlashROM nabízí i nějaký nástroj pro její formátování. Formátování totiž není úplně standardní a tak pokud paměť přeformátujete vzdáleně, zařízení ji nemusí rozpoznat a bude nutný hard reset. Po klasickém vymazání provedeném ze zařízení ale obnovení dat probíhalo naprosto bez problémů, alespoň na mém zařízení HTC Touch Diamond. Formátování použité v zařízení je podle všeho jen rychlé, takže jsem byl schopen obnovit soubory i několik měsíců staré, které přečkaly ne jeden, ale hned tři hard resety zařízení.

Postup byl shodný s obnovením dat na kartě, pouze jsem musel vnitřní paměť nasdílet jako Mass Storage disk a hledal na něm. Trvalo to sice velmi dlouho, skoro hodinu, některé soubory byly navíc poškozené, takže mi na 4 GB prostoru našel necelých 8 GB dat, ale většina z obnovených souborů byla bez problémů čitelná. Osobně mě to velmi (a příjemně) překvapilo.


Fyzické poškození paměťového média


Posledním způsobem, jak přijít o data, je fyzické poškození paměťového média. V tomto případě už je amatérské domácí řešení téměř vyloučeno, přichází na řadu specializované firmy. U této kategorie se ale dostáváme od stokorun k tisícům a tak je jen na vás, nakolik si dat na zničeném zařízení ceníte.


Závěr


A to je vše. Cílem tohoto článku mělo být ukázat vám, že některé nehody nejsou nevratné, ale že lze efektivně obnovit i mnohá, zdánlivě ztracená data. Určitě by ale nebylo vhodné na to příliš spoléhat, jedná se skutečně o poslední záchranu, mnohem lepší je mít data pěkně a pravidelně zálohována. Když už ale k nějaký takový problém nastane, dá se ještě mnoho zachránit. Hodně štěstí a nezapomeňte se podělit o své úspěchy či neúspěchy:).
reklama