www.svetmobilne.cz
>
>

Záchrana dat na paměťových kartách nebo vnitřní paměti

Záchrana dat na paměťových kartách nebo vnitřní paměti
, , návod
Zažil to už asi každý uživatel (nejen) mobilního zařízení. Stačí chvilka nepozornosti, drobné přehlédnutí či uklepnutí se a problém je na světě. Ať už jde o důležité telefonní číslo, potřebný dokument nebo "jenom" pár fotek z pěkného výletu, ztráta dat zamrzí vždy.
K oblíbeným
reklama
Poučky o zálohování samozřejmě zná každý zpaměti, ale nepříjemnosti se jako na potvoru stávají jen tehdy, když jste výjimečně zálohovat zapomněli, nebo jste se k záloze ještě nedostali. V každém případě když už k nějaké takové události dojde, přání uživatelů bývá většinou jediné - zachránit, co se dá.

A právě o tom bude tento článek. Pokusím se v něm nabídnout uživatelsky schůdné řešení daného problému a pár tipů, jak co nejvíce zvýšit šance na úspěšnou obnovu (dočasně) ztracených dat. Možností, jak se data dají zachránit, je celá řada a většinou se odvíjejí podle použitých nástrojů a aplikací. Zde uváděné postupy a aplikace jsou jen zlomkem všech dostupných programů a technik, protože oblast záchrany dat je dobrý business, a tak se jí věnuje velké množství firem nabízejících různé nástroje i řešení. Pokud máte nějaké zkušenosti s konkurenčními programy, podělte se o ně v komentářích.


Tři pravidla pro úspěšnou záchranu dat


Pokud vám na vašich datech skutečně záleží, asi se budete chtít chovat podle následujících pravidel. Každé z nich je důležité a jakékoliv porušení se může krutě nevyplatit.

1. Ihned po zjištění nehody přestaňte zařízení nebo alespoň příslušné médium, používat!
Jak si povíme o pár odstavců dále, pouhé smazání souboru je většinou jen snadno odstranitelná nehoda. Při dalším používání zařízení ale dramaticky roste pravděpodobnost, že se místo, kde byl uložen smazaný soubor, přepíše souborem jiným, což ve většině případů znamená konec všech snah o záchranu.

2. Vždy obnovujte data na jiné fyzické médium, nikoliv na původní disk či paměť!
Toto pravidlo částečně rozšiřuje platnost prvního pravidla. Jakýkoliv zápis dat na původní médium včetně zápisu obnovených dat je nežádoucí do chvíle, než data zachráníte, nebo než vyčerpáte všechny možnosti záchrany. Není výjimkou, že jedna či dokonce více metod selže, a teprve několikátá aplikace si s obnovou dat poradí.

3. Buďte trpěliví a nepropadejte hned panice!
Pro někoho možná trochu úsměvné pravidlo, ale opak je pravdou. Záchrana dat může být i velmi zdlouhavý proces, doba obnovy se liší podle použité metody i podle rychlosti samotného média, na kterém byla data uložena, případně na které jsou data zachraňována. Celý proces tak může trvat i několik hodin a není možnost to urychlit. Stres a nervozita je to poslední, co vám v dané situaci pomůže.

Pravidel by se dalo vymyslet i víc, ale tato tři jsou podle mého názoru nejdůležitější. V ostatních případech bude stačit, pokud zachováte chladnou mysl a zkusíte uvažovat logicky.
reklama
Nejnovější články
Rekordní Tesla se "pokazila", na Nürburgring musela odtahovka Rekordní Tesla se "pokazila", na Nürburgring musela odtahovka
Tesla se snaží vyvíjet novou sportovní verzi Modelu S s režimem Plaid na Severní smyčce Nürburgring, kde měla drtivě překonat časy konkurenčního Porsche Taycan. Jenže ne vše jde podle plánu, pro jeden z vozů si přijel odtah.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Huawei Mate 30 Pro: s 5G, ale bez Googlu Huawei Mate 30 Pro: s 5G, ale bez Googlu
Huawei představil nové výkonné smartphony Mate 30 a Mate 30 Pro. Nově tu najdeme i 5G verzi, naopak tu kvůli Trumpově administrativě a banům ze strany USA nenajdeme žádné aplikace od Googlu.
20.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Vědci vyvinuli odemykání telefonu sluchátky a ušima Vědci vyvinuli odemykání telefonu sluchátky a ušima
Telefony jsme už odemykali otisky prstů nebo tvářemi, tentokrát to chtějí vědci z University at Buffalo provádět pomocí speciálních sluchátek a uší. Biometrickým znakem tu totiž bude tvar ušního kanálku.
20.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Model S prý překonala Taycan na Nürburgringu o 20 sekund Tesla Model S prý překonala Taycan na Nürburgringu o 20 sekund
Elon Musk vyhlásil válku elektromobilu Porsche Taycan a rozhodl se ho překonat v času, za který dokáže jeho Model S zajet Severní smyčku Nürburgringu. Prý se to povedlo, a to dokonce o téměř 20 sekund. Což je k nevíře.
18.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vivo NEX 3 5G přichází s displejem pokrývajícím 99,6 % přídě Vivo NEX 3 5G přichází s displejem pokrývajícím 99,6 % přídě

Nový high-endový telefon Vivo NEX 3 představuje zajímavý Waterfall FullView Display, který pokrývá neuvěřitelných 99,6 % plochy přední strany. Také bude nabízen ve verzi s podporou 5G mobilních sítí. 

17.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář