www.svetmobilne.cz
>
>

Záchrana dat na paměťových kartách nebo vnitřní paměti

Záchrana dat na paměťových kartách nebo vnitřní paměti
, , návod
Zažil to už asi každý uživatel (nejen) mobilního zařízení. Stačí chvilka nepozornosti, drobné přehlédnutí či uklepnutí se a problém je na světě. Ať už jde o důležité telefonní číslo, potřebný dokument nebo "jenom" pár fotek z pěkného výletu, ztráta dat zamrzí vždy.
K oblíbeným
reklama
Poučky o zálohování samozřejmě zná každý zpaměti, ale nepříjemnosti se jako na potvoru stávají jen tehdy, když jste výjimečně zálohovat zapomněli, nebo jste se k záloze ještě nedostali. V každém případě když už k nějaké takové události dojde, přání uživatelů bývá většinou jediné - zachránit, co se dá.

A právě o tom bude tento článek. Pokusím se v něm nabídnout uživatelsky schůdné řešení daného problému a pár tipů, jak co nejvíce zvýšit šance na úspěšnou obnovu (dočasně) ztracených dat. Možností, jak se data dají zachránit, je celá řada a většinou se odvíjejí podle použitých nástrojů a aplikací. Zde uváděné postupy a aplikace jsou jen zlomkem všech dostupných programů a technik, protože oblast záchrany dat je dobrý business, a tak se jí věnuje velké množství firem nabízejících různé nástroje i řešení. Pokud máte nějaké zkušenosti s konkurenčními programy, podělte se o ně v komentářích.


Tři pravidla pro úspěšnou záchranu dat


Pokud vám na vašich datech skutečně záleží, asi se budete chtít chovat podle následujících pravidel. Každé z nich je důležité a jakékoliv porušení se může krutě nevyplatit.

1. Ihned po zjištění nehody přestaňte zařízení nebo alespoň příslušné médium, používat!
Jak si povíme o pár odstavců dále, pouhé smazání souboru je většinou jen snadno odstranitelná nehoda. Při dalším používání zařízení ale dramaticky roste pravděpodobnost, že se místo, kde byl uložen smazaný soubor, přepíše souborem jiným, což ve většině případů znamená konec všech snah o záchranu.

2. Vždy obnovujte data na jiné fyzické médium, nikoliv na původní disk či paměť!
Toto pravidlo částečně rozšiřuje platnost prvního pravidla. Jakýkoliv zápis dat na původní médium včetně zápisu obnovených dat je nežádoucí do chvíle, než data zachráníte, nebo než vyčerpáte všechny možnosti záchrany. Není výjimkou, že jedna či dokonce více metod selže, a teprve několikátá aplikace si s obnovou dat poradí.

3. Buďte trpěliví a nepropadejte hned panice!
Pro někoho možná trochu úsměvné pravidlo, ale opak je pravdou. Záchrana dat může být i velmi zdlouhavý proces, doba obnovy se liší podle použité metody i podle rychlosti samotného média, na kterém byla data uložena, případně na které jsou data zachraňována. Celý proces tak může trvat i několik hodin a není možnost to urychlit. Stres a nervozita je to poslední, co vám v dané situaci pomůže.

Pravidel by se dalo vymyslet i víc, ale tato tři jsou podle mého názoru nejdůležitější. V ostatních případech bude stačit, pokud zachováte chladnou mysl a zkusíte uvažovat logicky.
reklama
Nejnovější články
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala