www.svetmobilne.cz
>
>

Záchrana dat na paměťových kartách nebo vnitřní paměti

Záchrana dat na paměťových kartách nebo vnitřní paměti
, , návod
Zažil to už asi každý uživatel (nejen) mobilního zařízení. Stačí chvilka nepozornosti, drobné přehlédnutí či uklepnutí se a problém je na světě. Ať už jde o důležité telefonní číslo, potřebný dokument nebo "jenom" pár fotek z pěkného výletu, ztráta dat zamrzí vždy.
K oblíbeným
reklama
Poučky o zálohování samozřejmě zná každý zpaměti, ale nepříjemnosti se jako na potvoru stávají jen tehdy, když jste výjimečně zálohovat zapomněli, nebo jste se k záloze ještě nedostali. V každém případě když už k nějaké takové události dojde, přání uživatelů bývá většinou jediné - zachránit, co se dá.

A právě o tom bude tento článek. Pokusím se v něm nabídnout uživatelsky schůdné řešení daného problému a pár tipů, jak co nejvíce zvýšit šance na úspěšnou obnovu (dočasně) ztracených dat. Možností, jak se data dají zachránit, je celá řada a většinou se odvíjejí podle použitých nástrojů a aplikací. Zde uváděné postupy a aplikace jsou jen zlomkem všech dostupných programů a technik, protože oblast záchrany dat je dobrý business, a tak se jí věnuje velké množství firem nabízejících různé nástroje i řešení. Pokud máte nějaké zkušenosti s konkurenčními programy, podělte se o ně v komentářích.


Tři pravidla pro úspěšnou záchranu dat


Pokud vám na vašich datech skutečně záleží, asi se budete chtít chovat podle následujících pravidel. Každé z nich je důležité a jakékoliv porušení se může krutě nevyplatit.

1. Ihned po zjištění nehody přestaňte zařízení nebo alespoň příslušné médium, používat!
Jak si povíme o pár odstavců dále, pouhé smazání souboru je většinou jen snadno odstranitelná nehoda. Při dalším používání zařízení ale dramaticky roste pravděpodobnost, že se místo, kde byl uložen smazaný soubor, přepíše souborem jiným, což ve většině případů znamená konec všech snah o záchranu.

2. Vždy obnovujte data na jiné fyzické médium, nikoliv na původní disk či paměť!
Toto pravidlo částečně rozšiřuje platnost prvního pravidla. Jakýkoliv zápis dat na původní médium včetně zápisu obnovených dat je nežádoucí do chvíle, než data zachráníte, nebo než vyčerpáte všechny možnosti záchrany. Není výjimkou, že jedna či dokonce více metod selže, a teprve několikátá aplikace si s obnovou dat poradí.

3. Buďte trpěliví a nepropadejte hned panice!
Pro někoho možná trochu úsměvné pravidlo, ale opak je pravdou. Záchrana dat může být i velmi zdlouhavý proces, doba obnovy se liší podle použité metody i podle rychlosti samotného média, na kterém byla data uložena, případně na které jsou data zachraňována. Celý proces tak může trvat i několik hodin a není možnost to urychlit. Stres a nervozita je to poslední, co vám v dané situaci pomůže.

Pravidel by se dalo vymyslet i víc, ale tato tři jsou podle mého názoru nejdůležitější. V ostatních případech bude stačit, pokud zachováte chladnou mysl a zkusíte uvažovat logicky.
reklama
Nejnovější články
Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G
Huawei představilo nové telefony řady Mate 40 a s tím také nové high-endové procesory Kirin 9000. Ty přináší moderní 5nm technologii výroby, podporu připojení 5G a slibují vysoký výkon překonávající Snapdragon 865+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hummer EV: 1000 elektrických koní i krabí chod Hummer EV: 1000 elektrických koní i krabí chod
Legendární Hummer se vrací s novým pikupem EV. Jak už napovídá název, půjde tentokrát o elektromobil. Bude mít nové akumulátory Ultium, maximální výkon 1000 koní, vzduchové odpružení i možnost krabího chodu.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
18 let internetu zdarma: stačí jen pojmenovat dítě po operátorovi 18 let internetu zdarma: stačí jen pojmenovat dítě po operátorovi
Švýcarský telekomunikační operátor Twifi zvolil opravdu netradiční způsob propagace. Uživatelům nabízí internetové připojení zdarma po dobu 18 let, když po něm pojmenují své dítě. A první takové dítě už existuje.
22.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla uznala chybu, odlétávající nárazníky Modelu 3 jsou minulostí Tesla uznala chybu, odlétávající nárazníky Modelu 3 jsou minulostí
Není to tak dávno, co další Tesle Model 3 uletěl zadní nárazník při jízdě v dešti. Reklamace tohoto problému byly dosud velmi problematické, ale to se nyní změní. Automobilka uznala chybu a uzná záruční opravy.
22.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
SSC Tuatara: nový supersport hravě překonal magických 500 km/h SSC Tuatara: nový supersport hravě překonal magických 500 km/h
Společnost SSC připravila nový supersport Tuatara, který překonal hned několik rychlostních rekordů. To nejzásadnější je, že překonal magickou hranici 500 km/h a neměl s tím zrovna nějaké velké problémy.
21.10.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře