www.svetmobilne.cz
>
>

Za zvýšení rychlosti elektrokola hrozí ve Francii i vězení

Za zvýšení rychlosti elektrokola hrozí ve Francii i vězení
, , aktualita
Francie se rozhodla bojovat s cyklisty, kteří provádějí úpravy svých elektrokol s cílem zvýšení maximální rychlosti. Hříšníkům podle nového zákona hrozí pokuta až 30 tisíc eur nebo dokonce pobyt za mřížemi.
K oblíbeným
reklama
Elektrokola se stávají čím dál populárnější, ne každému majiteli ovšem vyhovuje maximální rychlost, která je v zemích EU omezena na 25 km/h. Jakmile jezdec přesáhne tuto rychlost, elektromotor by měl přestat fungovat a veškerý pohon zajistí jen šlapání. Pohonné jednotky ovšem většinou dokážou vyvinout vyšší rychlost, neboť stejné modely jsou dodávány na jiné trhy, kde jsou pravidla benevolentnější (např. v USA platí limit 32 km/h) a jediným rozdílem tedy mnohdy bývá nastavení omezovače. Není divu, že někteří cyklisté se snaží toto omezení obejít. Ačkoliv někdy se jedná o složitý nebo dokonce nemožný úkol, řada výrobců a prodejců v tomto ohledu nehází zákazníkům klacky pod nohy.
 
 
Trpělivost ovšem došla francouzským úřadům a zákonodárcům, kteří nedávno schválili zákonné ustanovení L317-1 namířené proti úpravám elektrických kol. A tresty za jeho porušení jsou opravdu vysoké. Uživatelům e-biků s rychlostí zvýšenou nad 25 km/h hrozí pokuta až 30 000 eur (800 000 Kč) nebo dokonce roční vězení. Kromě toho riskují také ztrátu řidičského oprávnění až na tři roky. Zákon se zaměřuje také na prodejce a dodavatele „vytuněných“ elektrokol, kterým za porušení hrozí stejná pokuta jako uživatelům, ale ve vězení mohou strávit až dva roky. Ze sazeb vyplývá, že Francie považuje úpravy elektrokol za závažný problém, přesto se zdá být neuvěřitelné, že by orgány při porušení zákona uplatňovaly maximální tresty.
 
Nejedná se přitom o první radikální opatření, které bylo ve Francii zavedeno proti elektricky poháněným dopravním prostředkům. Paříž, kde je v ulicích k zapůjčení až 20 tisíc elektrokoloběžek od 12 různých společností, nejprve zakázala jejich jízdu a o rok později i parkování na chodnících. Spolu s tím chtěla metropole také omezit rychlost ve vybraných oblastech s vysokou koncentrací chodců na pouhých 8 km/h – tedy asi jen dvojnásobek rychlosti lidské chůze. Pochopitelně se setkala s velkým odporem společností poskytujících sdílené elektrokoloběžky jako Lime a Bird.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvedl odolný tablet Galaxy Tab Active 3 Samsung uvedl odolný tablet Galaxy Tab Active 3
Samsung je jednou z mála společností, která nadále aktivně vyvíjí tablety. Novinkou v jejím výrobním programu je nyní Galaxy Tab Active 3. Jak už napovídá název, jde o vysoce odolnou variantu tabletu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes ukázal funkční prototyp eko elektromobilu Vision AVTR s AI Mercedes ukázal funkční prototyp eko elektromobilu Vision AVTR s AI
Mercedes-Benz vyvinul velmi zajímavý elektromobil Vision AVTR na motivy filmu Avatar. Nyní představil i jeho funkční prototyp. Uvidíte způsob jeho ovládání, schopnost krabího pohybu i další detaily.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Exynos 2100 by s 5nm technologií měl běžet na 2,91 GHz Samsung Exynos 2100 by s 5nm technologií měl běžet na 2,91 GHz
Samsung chystá nové procesory Exynos a nyní se začíná místo modelu 1000 mluvit o verzi 2100. Ta by měla mít 8 jader a to nejrychlejší má běžet až na frekvenci 2,91 GHz. I proto by neměl stačit na Snapdragon 875.
28.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala