Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Youtuber musel kvůli právům skončit se stavbou Shelby GT500 z filmu 60 sekund

3.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Autorská práva jsou někdy hodně ošidná věc. Přesvědčil se o tom YouTube kanál "B is for Build", který chtěl postavit slavnou Eleanor, automobil Shelby GT500, z filmu 60 sekund. Radost zatrhl copyright na design vozu.
S autorskými právy je to mnohdy hodně ošidné, a i když jde o koncept, který má zajistit, aby se nekradly nápady a díla, někdy vytváří netušené komplikace. YouTube kanál "B is for Build" se o tom přesvědčil na vlastní oči. Tvůrci zde chtěli postavit vlastní verzi Shelby GT 500 "Eleanor" z filmu 60 sekund, kde si zahrál např. Nicolas Cage a Angelina Jolie. Projekt to byl velmi zajímavý, neboť zahrnoval montáž karoserie Mustangu 1967 na základ moderního Mustangu GT z roku 2015. Vůz by tak měl moderní koncepci, ale staré "tělo".
 
Shelby GT500
ilustrační obrázek Shelby GT500, autor: Alexander Migl / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Jenže do věci se vložila Denice Halicki, producentka filmu a majitelka práv na "Eleanor", tedy design vozu a značku. Výsledkem je, že youtubeři museli své video stáhnout a vůz jim byl dokonce zabaven. Není ani moc divu. Stránky k projektu jsou doslova prošpikované varováním před zneužitím copyrightu, samé zmínky o tom, že je možné projekt licencovat a vyhrožuje se i FBI a 5letým vězením v případě, že se zjistí nekalé chování. Něco takového je pochopitelné u merchandise produktů, nicméně u videa na YouTube, které chtělo dokumentovat výrobu jednoho vlastního kusu vozu a vzdát hold filmu, je to docela diskutabilní. S Denice Halicki si užil svoje i samotný Carol Shelby, který stavěl repliky tohoto vozu. Neměl však licenci na design, takže mu to bylo logicky zatrhnuto.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama