www.svetmobilne.cz
>
>

Youtuber musel kvůli právům skončit se stavbou Shelby GT500 z filmu 60 sekund

Youtuber musel kvůli právům skončit se stavbou Shelby GT500 z filmu 60 sekund
, , aktualita
Autorská práva jsou někdy hodně ošidná věc. Přesvědčil se o tom YouTube kanál "B is for Build", který chtěl postavit slavnou Eleanor, automobil Shelby GT500, z filmu 60 sekund. Radost zatrhl copyright na design vozu.
K oblíbeným
reklama
S autorskými právy je to mnohdy hodně ošidné, a i když jde o koncept, který má zajistit, aby se nekradly nápady a díla, někdy vytváří netušené komplikace. YouTube kanál "B is for Build" se o tom přesvědčil na vlastní oči. Tvůrci zde chtěli postavit vlastní verzi Shelby GT 500 "Eleanor" z filmu 60 sekund, kde si zahrál např. Nicolas Cage a Angelina Jolie. Projekt to byl velmi zajímavý, neboť zahrnoval montáž karoserie Mustangu 1967 na základ moderního Mustangu GT z roku 2015. Vůz by tak měl moderní koncepci, ale staré "tělo".
 
Shelby GT500
ilustrační obrázek Shelby GT500, autor: Alexander Migl / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Jenže do věci se vložila Denice Halicki, producentka filmu a majitelka práv na "Eleanor", tedy design vozu a značku. Výsledkem je, že youtubeři museli své video stáhnout a vůz jim byl dokonce zabaven. Není ani moc divu. Stránky k projektu jsou doslova prošpikované varováním před zneužitím copyrightu, samé zmínky o tom, že je možné projekt licencovat a vyhrožuje se i FBI a 5letým vězením v případě, že se zjistí nekalé chování. Něco takového je pochopitelné u merchandise produktů, nicméně u videa na YouTube, které chtělo dokumentovat výrobu jednoho vlastního kusu vozu a vzdát hold filmu, je to docela diskutabilní. S Denice Halicki si užil svoje i samotný Carol Shelby, který stavěl repliky tohoto vozu. Neměl však licenci na design, takže mu to bylo logicky zatrhnuto.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
McDonald's už u svých restaurací postavil 20 nabíječek pro elektromobily McDonald's už u svých restaurací postavil 20 nabíječek pro elektromobily
Řetězec fastfoodových restaurací McDonald's myslí na elektromobilitu a v ČR ve spolupráci s ČEZem postavil už 20 nabíjecích stojanů. Díky tomu si zákazníci mohou během jídla dobít akumulátor svého vozu a prodloužit dojezd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Garmin uvádí solární chytré hodinky, některé mají nekonečnou výdrž Garmin uvádí solární chytré hodinky, některé mají nekonečnou výdrž
V nabídce Garminu se objevily troje nové chytré hodinky se solárním nabíjením, které může prodloužit jejich výdrž. Jde o fenix 6/6S Pro Solar, tactix Delta Solar a Instinct Solar. V případě těch posledních lze dosáhnout na nekonečnou výdrž.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm Snapdragon 865 Plus: nový procesor běží na 3,1 GHz Qualcomm Snapdragon 865 Plus: nový procesor běží na 3,1 GHz
V posledních týdnech se začalo mluvit o tom, že se má přeci jen objevit výše taktovaná verze procesoru Qualcomm Snapdragon 865 Plus. Tak se i skutečně stalo a tento procesor běží na nebývale vysokém taktu 3,1 GHz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Audi ukázala elektrické SUV Q4 Sportback Audi ukázala elektrické SUV Q4 Sportback
Automobilka Audi chce dále rozšiřovat nabídku svých elektromobilů a představila koncept nového elektrického SUV. Jde o Q4 Sportback e-tron, které bude sportovnější variantou modelu Q4 e-tron.
8.7.2020, aktualita, Milan Šurkala
BMW začíná s příplatkovými funkcemi za předplatné BMW začíná s příplatkovými funkcemi za předplatné
Auta se čím dál tím více stávají službou a vidět je to především u výrobců prémiových vozů. Automobilka BMW tak je jednou z těch, která začíná s nabízením funkcí za příplatek ve formě pravidelného předplatného.
7.7.2020, aktualita, Milan Šurkala