Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Yi Discovery: akční kamerka za méně než 1 000 Kč

19.8.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Do kategorie extrémně levných akčních kamera se dostala novinka od známé společnosti Yi, která se v rámci akce některých českých e-shopů prodává za méně než tisícovku, což je levněji než při objednání z Číny. Kde musejí zákazníci počítat s ústupky?
I v cenové hladině pod tisícikorunu lze sehnat několik modelů akčních kamer, ale většinou od „no name“ výrobců. Trochu jako zjevení proto působí novinka od čínské společnosti Yi, která si během několika let své existence vydobyla velmi dobré jméno, a to i díky počáteční spolupráci s Xiaomi či atraktivnímu poměru cena/kvalita u svých produktů. Novinka Yi Discovery je dosud nejlevnějším modelem této značky. Na mezinárodním trhu nese cenovku 69 dolarů, v přepočtu 1 550 Kč bez DPH. Několik českých prodejců včetně Alza.cz, Mall.cz nebo CZC.cz však novinku zlevnilo na pouhých 999 Kč s DPH, takže nákup v tuzemsku se oproti čínským e-shopům tentokrát překvapivě vyplatí nejen kvůli rychlejšímu dodání, absenci problému s celním řízením a dvouleté záruce, ale hlavně znatelně nižší ceně.
 
 
Kamerka se chlubí nízkými rozměry jen 65 x 42 x 21 mm a hmotností 66 g, přičemž je kompatibilní s obaly pro dražší model Yi 4K. Chybí ovšem jakákoliv ochrana proti vnějším vlivům, dokonce i všechny konektory jsou odkryté, takže uživatelé by si měli dávat pozor i při dešti nebo si pořídit voděodolné pouzdro. Někteří prodejci uvádějí, že se jedná o 4K kameru, ale při tomto rozlišení kamera pouze dopočítává chybějící pixely a navíc je nutné počítat s nižší snímkovací frekvencí 20 fps. Nativně nahrává ve Full HD, a to už při velmi solidních 60 fps. Při přepnutí na HD rozlišení (720p) se potom lze dostat na 90 fps. Statické fotografie jsou pořizovány v rozlišení 16 MPx nebo 8 MPx.
 
 
Yi Discovery využívá obrazový senzor Sony IMX179 a skleněný objektiv se 150stupňovým úhlem záběru a světelností f/2.4. O zpracování videa se stará čip Allwinner V30 a k dispozici je celá řada režimů včetně dávkového snímání, časosběrnýh videí nebo časovače, chybí snad jen slow-motion video. Všechny funkce lze pohodlně ovládat na 2" dotykovým LCD displeji, k dálkovému ovládání kamery a zálohování i editaci videí lze potom používat aplikaci Yi Action pro Android nebo iOS. K přenosu videí slouží Wi-Fi s rychlostí až 24 Mbps. Integrovaná baterie potom slibuje výdrž až 75 minut nahrávání 4K videa, respektive 110 minut ve Full HD.
 
 

Co musíte překousnout pro nízkou cenu?

 
V úvodu jsme naznačili, že vzhledem k ceně lze očekávat nějaké ústupky. Při pohledu na specifikace i první zahraniční videorecenze můžeme říct, že Yi Discovery nahrává videa v docela slušné kvalitě a v některých dílčích testech dokonce překonává i mnohonásobně dražší konkurenci. Kromě absence nativního 4K rozlišení i základního příslušenství (v balení se nachází jen kamerka a dobíjecí kabel) se uživatelé musejí smířit hlavně s chybějící stabilizací videa, a to dokonce i elektronickou (EIS). Marně byste také hledali standardní 1/4" závit, který by umožnil snadno připojit stativ. A i přes použití hned dvou mikrofonů si recenzenti stěžují na docela bídnou kvalitu zvuku, hlavně při větru.
 
Přesto na českém trhu (a nejspíš ani v čínských e-shopech) nenaleznete lepší sportovní kameru v této cenové kategorii. Pokud jste tedy nenároční, nebo si chcete vyzkoušet, zda byste akční kameru vůbec využili, je Yi Discovery s cenou pod 1 000 Kč nejspíš bezkonkurenční volbou.
 
 

Výběr zahraničních videorecenzí Yi Discovery

 
 
 
 


reklama