Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Yandex Phone: „ruský Google“ představil vlastní smartphone

10.12.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Yandex, hlavní konkurent Googlu v Rusku, představil svůj první smartphone, který nabízí přístup k populárním ruským službám. Pixely se však zatím bát nemusí, jedná se jen o model střední třídy.
Google a Yandex spolu dlouhodobě soupeři na ruském trhu, v poslední době ovšem může slavit spíše domácí hráč, který posílil především na poli mobilního vyhledávání. Zásluhu na tom má také zvyšující se počet produktů a služeb, které Yandex nabízí svým uživatelům. Součástí ekosystému jsou kromě internetového vyhledávače, e-mailové schránky nebo webového prohlížeče také služby pro streamování videí, sdílení vozidel, objednávku jídla či alternativní taxislužbu. Yandex se snaží držet krok i v oblasti umělé inteligence, nabízí proto třeba virtuální asistentku Alice a vlastní chytré reproduktory. Tyto služby jsou přitom vytvořeny na míru ruským uživatelům.
 
 
Na tento ekosystém je navázán také Yandex Phone, který zcela postrádá aplikace Googlu. To znamená, že Gmail, YouTube nebo Chrome společnost nahradila vlastními alternativami. Jedná se vlastně jen o logický vývoj snahy zbavit se americké konkurence. Už v roce 2014 byl totiž vydán Yandex.Kit, kterým mohli výrobci smartphonů nahradit aplikace Googlu ruskými alternativami. Této možnosti kromě domácích značek využil třeba Huawei. Yandex Phone není žádné drahé dělo, ale rozumně vybavený model střední třídy, který by mohl oslovit širokou skupinu zákazníků. Na trhu to přesto bude mít těžké kvůli silné konkurenci.
 
Telefon je vybaven 5,65” displejem s rozlišením 2160 x 1080 pixelů (Full HD+) a poměrem stran 18:9, uvnitř potom tepe osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 630 společně se 4GB operační pamětí a pro uživatelská data je určeno 64GB interní úložiště. Podporovány jsou dvě SIM karty, ale druhý slot je hybridní, takže jej lze využít pro microSD kartu. Dále nechybí duální fotoaparát, čtečka otisků prstů, NFC, 3050mAh baterie s rychlým nabíjením přes USB-C nebo operační systém Android 8.1 Oreo. Yandex Phone se na ruském trhu prodává za 18 000 rublů, v přepočtu 6 200 Kč bez DPH. Držitelům předplatného Yandex Plus navíc společnost nabízí řadu bonusů. Mimo ruský trh se nejspíš novinka nedostane.
 
Zdroj: Yandex.ru


reklama