Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Xiaomi znemožnilo instalaci Global ROM na telefony pro Čínu

1.10.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Někteří fanoušci Xiaomi byli pobouřeni rozhodnutím, že na smartphony pro čínský trh nebude možné instalovat tzv. globální ROM. Důvod tohoto kroku výrobce neobjasnil, ale mohla by za ním stát snaha podpořit prodej z oficiální distribuce.
Nákup smartphonu z čínských internetových obchodů může být někdy docela matoucí. Některé modely mohou nabízeny ve verzi Global, která je určena pro mezinárodní trhy. Je tedy připravena i na více LTE pásem a obsahuje obvykle předinstalovanou Global ROM. To je oficiální verze operačního systému pro nečínské zákazníky. Původní MIUI totiž postrádá aplikace Googlu a místo toho obsahuje různé čínské služby. Výchozím jazykem je čínština a dokonce i po přepnutí do angličtiny jako jediného cizího jazyka mohou zůstat některé části uživatelského rozhraní nepřeloženy. Global ROM naproti tomu obsahuje předinstalované aplikace Googlu včetně Obchodu Play i více jazykových variant.
 
 
Nejlevnější telefony dostupné na čínském trhu jsou samozřejmě nabízeny s čínskou ROM, proto někteří prodejci přeinstalovávají na tyto telefony Global ROM a potom je prodávají dále do světa. Tyto přístroje potom kupují zákazníci, kteří vybírají hlavně podle ceny, nebo nemají přístup k oficiální distribuci (to už nějaký čas není případ českého trhu). Zároveň lze tímto způsobem získat i modely, které (zatím) nemají svou globální verzi. Jenže tento postup by mohl být pro prodejce o něco složitější, nebo dokonce nemožný.. Na oficiálním fóru MIUI se totiž objevilo upozornění, že na telefony Xiaomi pro čínský trh nelze nainstalovat Global ROM. A stejně to platí i naopak, takže zařízení pro mezinárodní trhy nepodporují čínskou ROM.
 
Upozornění se na fóru MIUI objevilo už v průběhu září, ale nová pravidla nejspíš platí o něco déle. Někteří uživatelé uvádějí, že si kvůli nim udělali ze svého smartphonu „cihlu“ – pravděpodobně při neúspěšné instalaci Global ROM. Xiaomi bohužel nezveřejnilo podobnosti o nových pravidlech, takže nevíme, od jaké verze platí a proč se vůbec výrobce rozhodl k tomuto kroku. Možná je to krok, jak přimět zákazníky nakupovat telefony z oficiální distribuce: „Doporučujeme vám kupovat telefony Xiaomi přes oficiální nebo autorizované prodejní kanály, a před flashováním cit aktualizací zkontrolovat informace o systému.“
 


reklama