Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Xiaomi ukryje přední fotoaparát pod displej. Podívejte se na detaily

6.6.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Čelní kamera ukrytá pod průhledným displejem umožní výrobcům jednou provždy vyřešit problém s rámečky. Tento týden oznámili čínští výrobci Xiaomi a Oppo, že pracují na této inovaci. První jmenovaný také zveřejnil podrobnosti o nové technologii. Doplněno.
Se samotným ztenčováním rámečků výrobci problém nemají. Co jim ovšem komplikuje práci, tak to je umístění předního fotoaparátu. Někteří to řeší nevzhledným výřezem, případně otvorem v displeji. Jiní experimentují s komplikovanějšími konstrukcemi, které umožňují kameru vysunout pouze v případě, když ji uživatel potřebuje. Tato řešení zase mohou vzbuzovat nedůvěru, jak to bude s jejich odolností a životností. Brzy by ovšem výrobci mohli tento problém konečně „rozseknout“. Na cestě jsou totiž transparentní OLED displeje, pod kterými by byla umístěna kamera. V případě, že by chtěl uživatel pořídit selfie nebo provést videohovor, příslušná část displeje by se zhasla, aby přes ní mohla snímat kamera.
 
 
Zdá se to až neuvěřitelně jednoduché, leckdo by proto mohl namítnout, proč výrobci s touto technologií nepřišli už dávno. Existovalo totiž několik překážek, které musely být nejprve vyřešeny. Transparentní OLED displej si i při svém vypnutí zachovává tmavý nádech, není tedy zcela čirý. To znamená, že výrobci museli buď zdokonalit samotný displej, nebo tento problém ošetřit alespoň softwarově. O prvenství se nyní snaží čínské značky Oppo a Xiaomi, které ukázaly fanouškům první prototypy. Prozatím ovšem bez upřesnění, kdy přesně by se měl smartphone s touto technologií dostat na trh. Můžeme ovšem předpokládat, že na podobném řešení pracuje i konkurence, proto se teď mezi výrobci budou snažit o co nejrychlejší uvedení této inovace.
 
 
O něco sdílnější bylo Xiaomi, které prozradilo i některé detaily. Fotoaparát by neměl být pouze umístěn pod displejem, ale měl by se stát rovnou jeho součást – jako jeden z prvků objektivu. To by se mohlo znatelně projevit na ceně komponentu a případná výměna prasklého displeje by tak vyšla ještě dráž než u současných telefonů. Xiaomi také uklidňuje fanoušky, kteří se obávají, že tato technologie povede ke zhoršení kvality selfie. Naopak by mohla kvalitě prospět, neboť výrobce nebude při výběru snímače omezen jeho rozměry, proto může použít větší (a obvykle kvalitnější) snímač. Fotky, které by tento názor potvrzovaly, ovšem Xiaomi nezveřejnilo. Novou tehcnologie ovšem testuje na prototypu vlajkové lodi Mi 9, která v upravené verzi obsahuje 20MPx čelní kameru.
 


reklama