Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Xiaomi Mi 5s a Mi 5s Plus: první s ultrazvukovou čtečkou otisků, další s duálním foťákem

27.9.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Xiaomi má dva nové „supersmartphony“ se Snapdragonem 821. Mi 5s přichází jako první na světě s ultrazvukovou čtečkou otisků prstů, volitelně je k dispozici displej rozeznávající sílu dotyku. Mi 5s Plus se může pochlubit dvěma zadními fotoaparáty a až 6GB RAM.

Xiaomi Mi 5s


Xiaomi Mi 5s je vlastně aktualizovanou verzí vlajkové lodi Mi 5, která byla představena začátkem letošního roku. Poznáte ji už podle jiného designu, tentokrát má telefon hliníkové tělo. V závislosti na barevné variantě pak může být povrch matný nebo kartáčovaný. O pohon se nově stará procesor Qualcomm Snapdragon 821, který má vyšší takt jader než Snapdragon 820. Na výběr je z kombinace 3GB RAM a 64GB úložiště, nebo 4GB RAM a 128GB úložiště. Druhá jmenovaná varianta navíc disponuje displejem rozeznávajícím sílu dotyku, podobně jako 3D Touch u iPhonů. Jinak se opět jedná o 5,15“ IPS panel s rozlišením 1920 x 1080 pixelů (Full HD) a jemností 428 ppi.

Jako první na světě využívá Xiaomi Mi 5s čtečku otisků prstů Sense ID od Qualcommu, která je založena na ultrazvuku. Měla by tak být přesnější a navíc umožňuje výrobci její ukrytí třeba pod sklo, jako v případě Mi 5s. Čtečku tedy opět nalezneme v domovském tlačítku pod displejem, ale využívá jinou technologii. Rozlišení fotoaparátu kleslo z 16 MPx na 12 MPx, a navíc se zdá, že zmizela optická stabilizace obrazu. Na druhou stranu byl ovšem použit kvalitnější senzor využívající větší pixely. Zůstal fázový detekční autofokus i nahrávání videí ve 4K. Ani v případě 4MPx přední kamerky se nic nezměnilo.

V oblasti konektivity asi nepřekvapí dvoupásmové Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2 ani NFC, ale horší to nejspíš bude s podporou některých „českých“ LTE pásem – podle prvotních informací to vypadá, že ani jedna z novinek si neporadí s 800MHz frekvencí. Kapacita baterie se zvýšila na 3 200 mAh, s čímž je nejspíš spojen i malý nárůst tloušťky na 8,3 mm. Nemůže chybět nadstavba MIUI 8 naroubovaná na Androidu 6.0 Marshmallow. Xiaomi Mi 5s se bude v závislosti na paměťové variantě prodávat za 1 999 juanů (7 300 Kč bez DPH), respektive 2 299 juanů (8 300 Kč bez DPH).


Xiaomi Mi 5s Plus


Xiaomi Mi 5s Plus navyšuje úhlopříčku obrazovky na 5,7“, ale rozlišení ponechává na hodnotě 1920 x 1080 pixelů. Procesorem je Snapdragon 821 doplněný o 4GB RAM a 64GB úložiště, případně dokonce 6GB RAM a 128GB úložiště. Čtečka otisků prstů je tentokrát na zadní straně a postrádá ultrazvukovou technologii. Kousek nad ní nalezneme duální 12MPx fotoaparát, který kombinuje barevný a černobílý snímač. Druhý zmiňovaný zvládne zachytit více světla, výsledkem by tak měly být detailnější fotografie (i barevné) s méně výrazným šumem. Nechybí fázový detekční autofokus, možnost nahrávání videí ve 4K ani fotoaparát na 4MPx selfie.

Kapacita baterie činí poměrně solidních 3 800 mAh a operačním systémem je opět Android 6.0 Marshmallow překrytý rozhraním MIUI 8. Také tentokrát bohužel musíme povzdechnout nad chybějící podporou LTE pásem používaných českými operátory. Snad to výrobce napraví vydáním „mezinárodní“ verze stejně jako v případě některých modelů z řady Redmi. Xiaomi Mi 5s Plus bude na čínském trhu stát 2 299 juanů (8 300 Kč bez DPH) nebo 2 599 juanů (9 400 Kč bez DPH), opět závisí na výběru paměťové varianty.

Zdroj: Gsmarena.com
reklama