Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Xiaomi Mi 5 nejspíš nepodporuje všechna česká LTE pásma

27.2.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Díky skvělé výbavě v kombinaci s atraktivní cenou se Xiaomi Mi 5 jeví jako skoro ideální smartphone. Má to ovšem jeden háček, telefon si totiž nejspíš poradí s jen velmi omezeným počtem LTE frekvencí, což značně snižuje možnosti použití v Česku.
Velkou vadou na kráse všech smartphonů od Xiaomi je právě chybějící podpora některých důležitých LTE frekvencí používaných v Evropě. U tento týden představené vlajkové lodi Mi 5 už to ovšem vypadalo nadějně. Koncem pracovního týdne se na oficiálním fóru objevil seznam frekvencí, které nový smartphone údajně podporuje: 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 13 / 17 / 18 / 19 / 20 / 25 / 26 / 27 / 28 / 29 / 38 / 39 / 40 / 41. Nadšeni mohli být čeští fanoušci této čínské značky, protože v seznamu byly snad i všechna pásma používaná českými operátory.

Nakonec však k seznamu přibyl dovětek, že jde o nepotvrzenou informaci a zanedlouho se na fóru dokonce objevila nová tabulka obsahující jen zlomek původně uvedených LTE pásem: 1 / 3 / 7 a 38 / 39 / 40 / 41. Převedeno do řeči MHz se jedná o frekvence 1800+, 2100 a 2600 v rámci FDD-LTE, respektive 1900+, 2300, 2500 a 3500 v rámci TDD-LTE. Uživatelé v České republice by se tedy 4G sítě českých operátorů příliš neužili a ve většině případů by byli odkázání na 3G. Jenže…

Ani výše uvedené informace se na fóru příliš dlouho neohřály a v současné době tam raději žádnou zmínku o podporovaných LTE pásmech nenajdete. Zůstává tak trochu tajemstvím, co vlastně Xiaomi Mi 5 umí a občas to snad vypadá, jako kdyby to ani sám výrobce nevěděl. Někde v koutě tedy nadále zůstává malá naděje, že by telefon mohl podporovat „české“ LTE, i když příliš pravděpodobné to není a vysvětlení této verze je poměrně logické.

Xiaomi Mi 5 se totiž oficiální cestou na evropské trhy s největší pravděpodobností nedostane, LTE pásma jsou tedy přizpůsobena především čínskému trhu, který je největším odbytištěm smartphonů od Xiaomi. Lze sice namítnout, že nemalá část telefonů tohoto výrobce se do Evropy dostane přes různé přeprodejce, jenže pro Xiaomi to nejspíš není dostatečný počet zákazníků pro to, aby kvůli tomu rozšiřoval podporovaná pásma LTE.

Xiaomi také uvedlo, že Mi 5 bude dodáván s uzamčeným bootloaderem, aby byla uživatelská data lépe chráněna. Například v případě ztráty zařízení umožňuje uzamčený bootloader lépe využít funkci hledání smartphonu v rámci služby Mi Cloud. Pokud ovšem uživatel bude z jakéhokoliv důvodu potřebovat odemknout bootloader, může tak učinit jednoduše a na vlastní riziko pomocí aplikace Mi Unlock.

Zdroj: Gsmarena.com, Miui.com
reklama