Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Wizzair i Ryanair dostaly pokutu za politiku kabinových zavazadel

24.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Nízkonákladové aerolinky Wizzair a Ryanair dostaly pokutu za jejich novou politiku ohledně kabinových zavazadel. Italským úřadům se nelíbí placení za rozměrnější kabinové zavazadlo, a tak na aerolinky uvalila milionové pokuty v eurech.
V loňském roce udělaly nízkonákladové aerolinky Ryanair a Wizzair nemalý chaos v kabinových zavazadlech. Pokud jste měli speciální kabino do letadla, mohlo se snadno stát, že u těchto dvou aerolinek bylo najednou nevhodné. Italské úřady novou politiku vyhodnotily jako netransparentní pro zákazníky a nekorektní ve srovnání s konkurencí, která nabízí kabinová zavazadla zadarmo, přičemž zákazník čeká něco takového jako samozřejmost. Úřady rovněž považují standardní kabinové zavazadlo za esenciální součást letenky.
 
Wizzair logo
 
Jde v podstatě o to, že např. Ryanair vyžaduje takovou velikost kabinového zavazadla, že se musí vejít pod sedadlo před vámi. To jeho rozměry proti minulosti a standardu jiných aerolinek značně limituje. V takovém případě je však přepravováno zdarma. Kabinové zavazadlo standardních rozměrů je však už nově za příplatek jako součást prioritního lístku, díky čemuž můžete jít do letadla jako první.
 
Je pravdou, že dohledat podrobné informace o rozměrech a hmotnostech je minimálně u Ryanairu docela oříšek (u jednoho jsou snadno dohledatelné rozměry, ale ne hmotnost, u druhého naopak). Italské úřady tak za netransparentnost a vyžadování poplatků za přepravování standardních kabinových zavazadel uvalily na obě aerolinky pokutu. Na Ryanair padla částka 3 miliony EUR, Wizzair vyvázl s trochu nižší hodnotou jednoho milionu EUR. Ryanair se proti pokutě hodlá odvolat a tvrdí, že je plně transparentní a pomáhá urychlovat nastupování do letadla.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama