Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Windows Phone 7 Series: shrnutí a zamyšlení

18.2.2010, Pavel Koza, článek
A je to za námi. V kongresovém centru v Barceloně se začalo stěhovat a uklízet a my se můžeme v klidu ohlédnout za tou zdaleka nejdůležitější událostí, které jsme v průběhu uplynulých několika dnů byli svědky, tedy představení nové a vskutku revoluční verze Windows Mobile 7, nebo chcete-li platformy Windows Phone 7 Series.
Microsoftu se po dlouhé době podařilo být alespoň na několik dní středobodem mobilního světa a nezbývá než doufat, že se podobná situace bude opakovat stále častěji. V tomto článku nejdříve zopakuji známá fakta, pak se zaměřím na nezodpovězené otázky a nakonec se pokusím celou situaci shrnout a zanalyzovat.Nový operační systém je postaven na novém jádře systému Windows CE 6, se kterým se zahraniční uživatelé mohli setkat již na zařízení ZuneHD. Ostatně celé prostředí je prostředí ZuneHD poměrně dost podobné, takže pokud jste se s ním setkali, bude vám systém Windows Phone 7 Series připadat povědomý. I když se s novou verzí Windows Mobile 7 mění mnoho věcí, Microsoft stále odolává pokušení nabízet vlastní zařízení (nebo alespoň zařízení pod vlastní značkou), místo toho i nadále rozvíjí spolupráci s výrobci třetích stran, pouze je nyní chce mít víc pod kontrolou.

Protože jsem osobně v Barceloně nebyl, vychází tento článek především z oficiálních zdrojů, tiskové konference a nejrůznějších videí a článků. Pokud z nějakého článku čerpám trochu více, je uveden jako zdroj, což platí především o Engadget.


Co je nového ve Windows Phone 7 Series?


Jak se shodla většina komentátorů i uživatelů, otázka nezní "Co je nového?", ale "Co se nezměnilo?". Informace o tom, že Microsoft plánuje revoluci a že se rozhodl začít s čistým stolem, nezatížen minulostí, se jednoznačně potvrdily už při prvním pohledu na demonstrované zařízení. Microsoft představil zcela novou koncepci ovládání, ve které se zbavil většiny statických obrazovek, nabídek a dalších "zastaralých" způsobů ovládání a místo toho nabízí dynamické rozhraní měnící se podle toho, co přesně od zařízení v daný okamžik požadujete.Základem systému zůstává obrazovka Dnes, ovšem naprosto přepracovaná obrazovka Dnes. Jak vidíte na většině snímků a videí, obrazovka Dnes, která by měl být uživatelsky plně upravitelná, nabízí neustále aktualizovaný přehled informací o různých lokálních (SMS zprávy, emaily, zmeškané hovory...) i webových (Facebook, Windows Live...) událostech a snadný přístup k hlavním rozcestníkům (hubům), o kterých si povíme později (ovšem změny bude moci provádět pouze uživatel, výrobci by ji měli, alespoň v prvních subverzích systému, nechat beze změn). Základním stavebním prvkem je dlaždice, ve formě čtverce nebo obdélníku, do které uživatel může nalinkovat libovolnou aplikaci, některý ze svých kontaktů či webových stránek, fotogalerii, seznam skladeb, může sloužit jako samostatný widget nebo odkaz na jeden ze šesti rozcestníků (hubů).V hlavním programu konference to sice nebylo nijak speciálně prezentováno, ale na oficiálních snímcích obrazovky jsou zřetelně patrné i zcela přepracované ovládací prvky systému jako jsou různá tlačítka, zaškrtávátka i softwarová klávesnice. Zmizela klasická nabídka Start i většina dříve běžných konfiguračních prvků. Vše se nese v duchu co největšího zjednodušení. Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o zásadní změnu, setkala se zatím s rozporuplnými pocity. Je ale nutné mít na paměti, že i podle Microsoftu se zatím nejedná o finální verzi grafického a uživatelského rozhraní, to se bude nadále vyvíjet a ladit.V rámci tohoto zjednodušení, kdy je v jeden okamžik na displeji pouze nezbytné množství informací, nabízí Microsoft novou koncepci ovládání, které spočívá v existenci jakési velké virtuální plochy informací a ovládacích prvků, přičemž uživatel prostým tažením prstu mění aktivní výřez. Dobře je to vidět na několika obrázcích z jednotlivých rozcestníků. Nezaměnitelný je grafický styl tvořený kombinací grafických prvků a různě velkých textových nápisů, které mnohdy přesahují rozměry displeje. Ani na obrazovce Dnes nenajdeme nic jiného než jednoduché, jednobarevné, čisté linie a plochy. Všechny posuny, změny a operace jsou plynule animované, což vysvětluje požadavek na dobrý procesor s grafickým chipem.Novinek ale bude mnohem, mnohem více. Protože se de fakto jedná o naprosto nový systém, bude možná obtížnější najít jednu funkci původní než 20 funkcí nových. Něco málo určitě vykoukáte na několika videích z reálného provozu. V každém případě jde o revoluci v pravém smyslu slova.
reklama